Yurdan Ünalan

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Adıyaman Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Sosyoloji 3.Sınıg

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

TOG’u üniversiteye başladığım ilk yıl tanıdım. Oda arkadaşımın aracılığıyla oldu. Kendisi benden önce açılan stand aracılığıyla katılmıştı. Ancak ilk yılın bitmesine az kaldığı için katılmadım. İlk yıl katılmamamın sebebi TOG’u yeterince tanımamış olmam, istediğim zaman katılacağığımı bilmememdi. İkinci yılımın hemen başında hemen katıldım ve olumlu yönde çok değiştim. Bir birey olduğumun farkına vardım ve benim söz sahibi olduğum bir platform gördüm bu durum beni fazlasıyla mutlu etti.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Katıldığım ilk günden beri bütün faaliyetlere çok istekli bir şekilde katıldığımı belirtmek isterim. Bir buçuk yıla çok şey sığdırdığımı düşünüyorum. Yerelde; iki okul iyileştirme projesine katıldım, çocuklara oyuncak desteği sağlamak için rektörlük konferans salonunda biletlerin oyuncak olduğu bir konser düzenledik ve katıldım, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için örgütlenme olarak video çekimi yaptık ve katıldım, 3 Aralık Dünya Engelliler Haftası için işaret diliyle video çektik ve katıldım,  yerelimizde bulunan özel eğitim merkezindeki dezavantajlı arkadaşlarımızla bir tür eğlence düzenledik ve katıldım, Bayer ile ortak yürütülen proje kapsamında yerelimizde çocuklarla birlikte bilimin eğlenceli kısmını keşfettik ve katıldım. Ulusalda; Harran TOG’un gerçekleştirdiği ulusal atak olan Mülteciyi Hayata Katak projesine katıldım ve yine tohum ekibinde olduğum Bayer projesi kapsamında Erzincan rotasına katıldım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

TOG’da bir yıla aşkın süredir arşiv(hafıza) sorumlusuyum.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

TOG’da farklı insanlar ve yeni gönüllüler kazanmak için stand açmıştık. Rektörümüz standımızı ziyaret etti ve okulun sitesinde paylaşmaları için bizimle fotoğraf çekmek istedi. Fotoğraf çektikten sonra bize uyarı yapıldı, TOG t-shirtündeki gökkuşağı renklerini siyasi olarak algılamış ve o t-shirtü kaldırmamızı söyledi. Ne var ki aynı şekilde herhangi bir siyasi amaç gütmediğimiz halde yerelde de solcu olarak damgalanmış bulunmaktayız. Bu benim için ilginç oluştu böylesi toplumsal barışı hedefleyen bir STK nasıl böyle damgalanıyor?

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Tog dışında kendimi rahat hissetiğim ve kendimi özgürce ifade edebileceğim bir sivil toplum kuruluşu yerelimizde bulunmamaktadır bu nedenle deneyimim de yoktur.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Bir halkı en iyi halkın kendisi anlar. Eğer bir halkın sorunları ve desteğe ihtiyacı varsa halkın kendisi örgütlenip bunu azaltmaya çalışmalıdır. Yani sivil toplum, sivil halk bunları yaparak sorunlarını en aza indirgeyebilir. Dünya’da binlerce sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır ve bu sivil toplum kuruluşları devletten daha çok halkın sesine kulak vermektedir. Devlet halkların eşitliğini göz önünde bulundururken, sivil toplum kuruluşları halkların adaletini göz önünde bulundurmaktadır.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG harika bir şey dostum! diye TOG gençliğinin dilinden düşmeyen bir sözle giriş yapmak istiyorum.:) Türkiye’nin değişimindeki rolü olumlu yöndedir. İlk olarak gençlere değer veriyor ve gençlerin gücüne inanıyor. Türkiye’de genç nüfus çok fazladır ve bu nüfusun okur-yazar oranı da oldukça iç açıcıdır. bu gençlerin özellikle TOG gönüllüsü gençlerin halkı bilinçlendirmesi gerekir. Bu bilinçlendirme her alanda olmalıdır. Ülke olarak herkes değer yargılarını farklı olarak ele almaktadır. Ancak hiçkimsenin kimseden üstün olmadığını, herkesin eşit oldugunu ve farklılıklarımızla güçlü olduğumuzu öğretmeliyiz. Türkiye’deki her bireyin TOG’un ilkelerini benimsemesi gerekmektedir.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Türkiye’de birçok sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır. Çoğu yardım derneği olarak çalışmaktadır. Ancak TOG gibi vakıfların sadece üniversitede faaliyet görmemesi gerekir. Üniversitelerle sınırlı kalmamalıdır TOG’daki eğitimleri, projeleri diğer bireyler de yapmalıdır.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Yönetim kurulu üyesi olmak istememin sebebi fikirlerimi değerli bulan TOG’un karar verme aşamasında da bulunmak istememdir. Yönetim kurulunda da fikirlerimi beyan etmek ve kendimi TOG’a ait hissetmek içindir.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Türkiye’deki bütün halkların TOG’un ilkelerini benimsemiş bilinçli bir şekilde görmek istiyorum. Çocukların ölmediği, insan haklarının önemsendiği ve toplu ölümlerin önüne geçilmiş bir Türkiye’de TOG’un temel atmış olduğunu görmek istiyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Şu an TOG’da değişmesini istediğim bir şey yok. Yine aynı şekilde değişmeden kalmasını istediğim bir şey de yok. Bunu eğer yönetim kurulu üyesi olursam ekip arkadaşlarımla birlikte fikir alışverişinde bulunarak karar vermek isterim.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Daha önce de belirttiğim gibi TOG’un ilkeleri üniversite genliğiyle sınırlı kalmamalıdır. Gençler bunu yeni nesillere bırakacaktır ancak ne kadar erken davranılırsa o kadar iyi olur. Ülkemizdeki her bireyin bilinçlenmesi açısından bu ilkeler öğretilmelidir. Konferanslar sempozyumlar vb. Aracılığıyla halk bu ilkeleri benimsemelidir.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

En olumsuz yanım; bekletilmeyi hiç sevmem hatta nefret ederim. Yalan söyleyen birini gördüğümde ve yalan söyleyen kişi tanıdığım biriyse bir daha asla yüzüne bakmam. En olumlu yönüm; her zaman dakik biriyimdir ve espri yapmayı çok severi ama doğaçlama espri yaparım kalıp espriler değil.:) Teşekkür etmeyi çok severim. Bu formu okuyana da çok teşekkür ederim.

2 Comments
  1. Merhaba Hande soru için teşekkür ederim. Ben aslında hayal kurmaktan çok gerçekler doğrultusunda ilerleyen biriyim. Toplumsal barış daha TOG’a katilmadan önce hep düşündüğüm bir şeydi ancak TOG’la birlikte vücut buldu diyebilirim. Toplumsal barişa olan inancim beni bugünlere getirdi. İnsanların kendi özgürlükleri uğruna başkalarinin özgürlüklerini kısıtlamadiği, ayrimcilik yapmadiği ve önyargısız olduğu bir dünya istiyorum ve bunlardan ilham aliyorum. Başka sormak istediğin bir soru varsa cevaplamak için burdayım. Sevgilerimle:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir