Vedat Çamlı

fb

 

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme Karadeniz Teknik Üniversitesi Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Lisans 4. Sınıf Öğrencisi

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Üniversite birinci sınıfta Ktü bünyesinde yer alan kulüp ve topluluklar ile Trabzonda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını araştırırken karşılaştım. Mutluyum, memnunum. 🙂

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusa, Uluslararası)

4 yıldır örgütlenme bünyesinde ki hemen hemen bütün proje ve etkinliklerde yer alıyorum. Her yıl 13 farklı sürdürülebilir projede faaliyette bulunan güçlü ve dinamik bir örgütlenmenin bir parçası olarak sorumluluklarımı yerime getiriyorum. Ulusal düzeyde Maraş Togun düzenlediği ulusal atağa katıldım. Y-PEER, UNFPA ve TOG ortaklıgı ile yürütülen cinsel sağlık ve üreme sağlığı akran eğitimi eğitmen eğitimine katıldım. Ekip arkadaşlarımız ile Trabzondan bir ulusal atak heyecanı yaşadık. Dove özgüven projesine seçilen 12 ilden birisi olan Trabzonu temsilen kendime güveniyorum kolaylaştırıcılık eğitimlerine katıldım. 2017nin son bölgesel ihtiyaç belirleme toplantısına katıldım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Örgütlenmemin koordinasyonunu üstleniyorum. Daha önceki yıllarda kadınlar ve engelli bireyler ile ilgili yürüttüğümüzprojelerin sorumluluklarını yürüttüm.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Ankara da ki bölgesel ihtiyaç belirleme toplantısına giderken yanlışlıkla İstanbul’a giden bir uçağa bindim. Koltuk numaramda başkasının oturması sayesinde hatayı fark edip doğru uçağa bindim. J sebep: Anadolu jetin o gün ki uçuş için sun expressin uçağını kiralamış olması ve apronda sadece bir tane anadolu jet uçağının bulunması. 🙂

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

SGYD cinsel sağlık ve üreme sağlığı akran eğitmeni. Bireysel mücadele, savunuculuk ve girişimler.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Sivil toplum da yer alan katılım oranlarında ki cinsiyet ve yaş dengesizliği maalesef ki bu alana zarar veriyor. Ortak iyi mücadelesinin daha geniş kesimlere yayılmasının önünde ki engeller ile mücadele önemli. İnsanların örgütlenme düzeyleri ve örgütlenmeye bakış açılarının ülkemiz bazında değerlendirecek olursak fazlasıyla zayıfız. Hak temelli ve hizmet temelli çalışan örgütlerin arasında ki gizli mücadele ise sivil alana zarar veriyor. Her iki çalışma arasında hiyerarşik bir bağ kurmaya çalışmak ve ya sadece bir alana odaklanarak diğer alanda çalışmalar yürütmemek, gereken önemi vermemek büyük bir sorun.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Merkezi karar alıcıları etkileyerek çatışmasız, insan hakları, türlerin hakları, üretken ve uyumlu bir toplum oluşmasına öncü olmalı. Sanırım doğru yolda da ilerliyor. J

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Ben TOG’un hak temelli çalışmalar konusunda da örnek teşkil eden bir noktada olması gerektiğini düşünüyorum. Gençlere örgütlenme ve kendini geliştirme fırsatı sunan bu oluşumda kişiler yalnızca hizmet temelli çalışmalar yapmamalı, hak temelli çalışmaları da deneyimleyip bu konuda fikir sahibi olmalı. Örgütlenmelerde ki aktarım eksikliğinden kaynaklı olarak doğan ve yalnızca hizmet temelli çalışmalar ile bu alanı deneyimleyen gönüllü arkadaşlarımızın bu alanda da var olması gerektiğini düşünüyorum.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Yönetim kurulu üyesi olmanın bana sivil alan deneyimi olarak bir çok şey katacağını düşünüyorum. Bunlar mali tabloların okunması ve oluşturulması, bütçenin oluşturulması, stratejik planların yapılması, kurumsal görüşmeler her biri ayrı ayrı deneyimlemek istediğim alanlar. Bu alanların gelecek adına istediğim ve kurduğum hayallerimi güçlendireceğine inanıyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Gönül ister ki 5 yıl sonra toplumsal barış sağlanmış olsa ve bizler farklı alanlarda farklı çatılarda ve ya amaçlarda bir araya gelmiş olsak.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Örgütlenmelerde ki aktarım kültürünün zayıflaması sebebi ile yalnızca hizmet temelli çalışmalara yönelen bir gençliğin hak arama ve hak talep etme, savunuculuk ve lobi çalışmalarından uzak kalması ve bu alanları deneyimleyememesi üzücü bir durum. Gençlerin önderliğinde toplumsal barışı kendine hedef olarak koyan bir örgütün bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

TOG’un ilkelerine ilk defa internet sitesinde okuduğumda iyi de bunlar zaten olması gerek şeyler değil mi diye kendi içimden söylendim. Sonra üzerine düşündükçe fark ettim ki aslında toplumsal hayatta ve her türlü sosyal ilişki de ki bütün sorunların çözümü bu ilkelerden geçiyor. Bu 6 ilkeyi kimin önüne koyarsanız koyun bunun üzerine söylenebilecek çok fazla sözün olmadığının bu ilkelerin herkes ve her örgüt için bir şart olduğunu dile getirecektir.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Zamana kaygısı taşıyan bir insanım, acelesi ve tez canlı girişimlerim bir çok zaman bana olumsuz deneyimler yaşatsa da bu yönümü seviyorum her olumsu deneyimin bana bir çok şey kattığını yaşamım boyunca gözlemledim. İnsan ilişkilerinde sıcak kanlıyımdır. Özsaygısı ve özgüveni olan bir insanım. Aynı anda birden fazla işle meşgul olmak hoşuma gider. Sorumluluk almayı ve yerine getirmeyi severim. Stresi olumlu olarak kullanabilen ve stres sayesinde maksimum performansını zorlayan bir kişiyim.

8 Comments
 1. Tecrübelerine yönetim kurulunun ihtiyacı olduğunu düşünüyorum kardeşim. Yolun açık olsun, başarılar dilerim 🙂

  • Merhaba Aziz,

   Çok teşekkür ederim, herkesin bir çok farklı tecrübesi oluyor sahada gönüllülük yaparken bende 4 yılda bir çok etkinlik, proje, kriz anı ve güzellikler deneyimledim tabii ki bunları o alana taşımak bilgili yaymak istediğim bir şey. Dilerim herkesin gönlüne göre bir süreç olur. Desteğin için tekrardan çok teşekkür ederim, mutlu ettin beni. 🙂

  • Martin Luther King “bir hayalim var” konuşması ve barış kokan eylemleri ile sevdiğim ve örnek aldığım bir insan.

   Amerika’da otobüslerde ki ırk ayrımcılığına karşı yürümesi bana kendi hayatımdan bir mücadelemi hatırlatıyor. Çıktığım uzun bir yürüyüşü nasır tutan, su toplayan ve patlayan ayaklarımı, 25 kilo sırt çantasının belim de ve omuzumda yaptığı izleri hatırlatıyor. Bana herşeyiyle Türkiye’de ki hak mücadelesine ayrı bir boyut kazandırdığımıza inandığımız Barış Yürüyüşünü hatırlatıyor. İstanbul-sarp(52gün) ve İstanbul-şemdinli(90gün) süren yürüyüşleri ve inancı hatırlatıyor.

   Hemen şimdi barış! 🙂

 2. Bu alandaki bircok kisiyi temsil edebilecek ve genellestirilmis bircok probleme cevap arayacagina inancim tam, farkindalikli bir surec diliyorum sana, tum adaylara ve oy kullanacak herkese. Basarilar dilerim..

  • Çok teşekkür ederim Nil,

   Umarım herkes için keyifli ve güzel bir süreç olur. Alanımızı genişletebilecek ve iyi kullanabilecek kişilerin orada olması hepimizin ortak temennisi.

 3. İnsan ilişkileri güçlü bir yapıda olman,yenilik ve gelişime açık,ekip çalışmasına yatkın, sorumluluk bilinci yüksek ,sonuç ve verimlilik odaklı olman seni sen yapan özelliklerinden. Bu süreçte sana ve diğer arkadaslarima başarılar diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir