Umut Çelik

 

fb

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme Kırklareli TOG
 Eğitim Durumu Lisans / Öğrenci

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Üniversitenin ilk yılında facebook aracılığıyla Bilim Elçileri projesiyle karşılaştım. Proje toplantısına katılım sağladım. Proje eğitimi hakkında bilgiler alırken Tog ile tanıştım.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusa, Uluslararası)

Bayer Genç Bilim Elçileri, Bilim Tohumları, sokak hayvanlarına yönelik Yaşam Hakkı projesi, Can Dostum projesi, Huzurevi projesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Toplum Gönüllüleri ekibiyle ortak düzenlenen Okul Yenileme projesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Toplum Gönüllüleri’nin Erciş’te düzenlediği Okul Yenileme projesine katılım sağladım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Tog’a katıldığım ilk sene İletişim sorumlusu olarak görev yaptım. Bir sonraki sene Koordinatör olarak görev aldım. Bu yıl ise Gönüllü sorumlusu olarak görev almaktayım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Elbette var.Geçen yıl Bursa da yapılması planlanan 27. Gençlik Konseyinin ertelenmesi üzerine yola çıktım bazı arkadaşları ziyaret ettim bu sürekli yaptığım bir şey ama bu daha farklı Tog’da

Değişik bir olay bir yıl önce tanışmış olduğum bir gönüllümüzle yarın nikahım var ve evleniyoruz.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Tog ile tanışmadan önce Antalya’da 2 sene boyunca WWF ve Greenpeace Akdeniz’de ve Antalya Cavide Faruk Kadam Gençlik merkezinde gönüllülük yaptım.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Türkiye gibi demokrasisi tam oturmamış bir ülkede, uluslararası demokratik standartta yönetilmediğimiz için sivil toplum kuruluşlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kuruluşlar son yıllarda büyük ivme kazandı.Kamuoyunda bir duyarlılık oluştu. İnsanlarda haklarını talep etme konusunda bir farkındalık başladı. Bunları çok önemli buluyorum.

Eğer ki demokrasisi gelişmiş ve oturmuş ülkelerde yaşıyor olsaydık, sivil topluma özellikli şeyler için başvurabilirdik ama bizim ülkemizde en temel haklar için bile sivil toplum kuruluşu gerekiyor. O kadar mağdur olunan durum var ki, hak aramak ancak sivil toplum kuruluşları aracığıyla gerçekleşiyor.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü tamamen bağımsız ve tarafsız olmalı ve bunu yapan STK’lar  olmalıdır.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG’un demokrasisi tam oturmuş olan ülkelerdeki STK’lar gibi davranmasını gerektiğini düşünüyorum.Her şeyi adil bir şekilde ve türkiye STK’lar konusunda çok hassas bir ülke bundan dolayı Türkiye şartlarını değerlendirecek olursak TOG aşırı derece hassas olması gereklidir.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Çünkü; bir şeyleri değiştirebileceğime inanıyorum ve asla bu inancımı yitirmedim.Bence TOG’a bir UMUT lazım adım gibi olabilmek için Yönetim Kurulu Üyesi olmak istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Toplum Gönüllüleri Vakfını 5 yıl sonra 130 örgütlenme ile değil 5000 örgütlenme ile görmek isterdim.Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde Toplum Gönüllüsü gençler olmalı.Dünyada kalıcı sağlamak mümkün kendimizi doğru ifade ederek.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

TOG’un her yere adaletli bir şekilde destek sağlaması gerektiğini düşünüyorum farklılıklara saygı duyulması gerektiğini ama o farklılık bireylerin özgürlüğünü kısıtlamayacak bir şekilde olması gereklidir.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Herkes ilkelere bağlı kalırsa bu ilkeler çok çabuk yaygınlaştırabilir.Bu ilkelere zorunlu olarak bağlılık değil kendi isteğiyle olan bağlılık ve bu ilkeler çerçevesinde hareket edilebilirse daha iyi bir TOG olabiliriz.Hatta bu ilkelere yeni ilkeler eklenirse daha iyi olabilecektir.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Tanımadığım bir ortama girmek başta biraz tuhaf gelir bana ama çok kısa bir süre içinde adapte olabiliyorum.Arkadaş canlısı veya dost canlısı bir insan olmaya çalışıyorum genelde karar verirken hep yüreğimin sesini dinlerim.Çünkü; yüreğimizin sözleri bizleri sürekli doğru yola götürür hata olasılığı yok diyemem ama yoka çok yakın diyebilirim.Kendimi çok övmeyi severim ama arkadaşlarım beni karşımda övünce çok utanırım.Bir söz verdiğim zaman tutmam için elimden gelen her çabayı sergilerim ve genelde verdiğim çabalar hep başarıyla sonuçlanmıştır.Gezmeyi çok seviyorum bir gün teyzem bana sürekli gezmekten para harcıyorsun derlerdi olumsuz yanım budur diye düşünüyorum.Verdiğim sözleri tutabilmek için elimden gelen her şeyi yaparken bazı arkadaşlarıma zarar verdiğim oluyor ama bunu fark edince çok geç oluyor çünkü bizler verdiğimiz sözleri tutabilmek adına yaşamaktayız.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir