Sidar Özlük

fb

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme Muş TOG
 Eğitim Durumu Üniversite

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Başka üniversitedeki arkadaşlarımın bu vakıfta olduğunu biliyordum. İnternet üzerinden vakıfı araştırdım ve ne yaptıklarını, amaçlarını öğrenmeye çalıştım. Yapmak istenilen şeyler ve hedefler gerçekten çok hoşuma gitti ve kendi yerelimde toplum gönüllüleri vakfının olup olmadığını araştırmaya başladım. Kendi yerelimde var olup aktif olmadıklarını gördüm. Neden biz de diğer toplum gönüllüsü gençler gibi güzel projeler yapmayalım ve muşun yerelindeki sorunları çözmeyelim. Burada da farkındalık oluşturmayalım düşüncesiyle üye oldum

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusa, Uluslararası)

Yerel: Çocuk bedenime dokunma, bir umuttur çocuklar, bağlanamam, meslek tanıtım projesi, sevgi evleri ve rehabilitasyon merkezleri

Ulusal: 27.Gençlik konseyi, 2017 Gençlik zirvesi

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Koordinatörlük

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

İlginç değil ama üzücü bir hikayem var. 8 mart dünya kadınlar günü için muşun hasköy ilçesine gidip halk eğitim merkezi ile beraber kutlama yapacaktık. Etkinlik için bir video hazırladık. Hazırladığıız video da her dilden ‘’Kadın deyince aklınıza ne geliyor’’ diye soru soruyor cevap alıyorduk. Video da kürtçe konuşma olduğu için büyük sorun yaşadık. Etkinliği sona erdirmek zorunda kaldık. Bu bizim için bir dönüm noktası oldu. Olaydan sonra toplumsal barış için daha hızla ve aktif olarak çalışmaya başladık.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Kızılay, yeşilay, habitat sadece gönüllüyüm. Aktif olarak Tog da yer alıyorum.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Stk’lar hem ulusal hem de uluslararası alanda çok etkin ve söz sahibi olduklarını düşünüyorum. Ama tam anlamıyla kullanabildiklerini düşünüyorum.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Gençlerin dinamizmini kullanarak farklılıklara saygı ve toplumsal barış sağlanmış olmalıdır.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek olmalı ve gençler ön planda tutulmalıdır.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

2 yıldır vakfın içerisindeyim. Gönüllük göstermekteyim. Kendimi daha çok geliştirmek ve daha fazla kendimi göstermek için üye olmak istiyorum. Bu alanda kendimi geliştirip daha çok kendimi kanıtlamak istiyorum. Toplumsal barış için daha fazla uğraşıp bir şeyler yapabilmek istiyorum. Vakfın gelişmesi için elimden gelen yardımı yapmak. Yönetim kurulunda olarak çoğu yereldeki sorunlara el atmak, yardım etmek için elimden geleni yapacağıma inandığım ve gençlerin bunu yapabileceğini göstermek için adayım.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

5 yıl sonra vakfı kapanmış olarak görmek istiyorum. Toplumsal barışın sağlanmış olmasını temenni ediyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Koordinasyon merkezlerinin yetersiz olduğunu sayılarının arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Vakfın yerelde sorun yaşayan topluluklara daha fazla yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer bütün işleyişler aynı kalabilir.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Togun ilkelerinin yeterli ve gayet açık olduğunu düşünüyorum. İlkelerin sadece oryantasyon eğitimlerinde değil her toplantı da dile getirilmesi taraftarıyım. Oryantasyon eğitimleri sıklaştırılmalı. Kamu spotu haline getirilebilir.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Sinirli bir insanım ama bunu kontrol etmeyi biliyorum. İnsanları sonuna kadar dinleyebilirim. Doğru veya yanlış ikna kabiliyetimin oldukça yüksek. İyi bir diksiyona sahibim. Yakışıklıyım.

6 Comments
  1. Seni Toplumsal Duyarlılık Zirvesinde Ankara’da tanıdım. İyiki tanımışım dediğim kişilerden birisi. Bı sorumluluk olsa hiç tereddütsüz ilk seçeceğim kişilerden birisin. Aynı zamanda yakışıklı. Daha da başarılı olacağına inanıyorum ☺️

    • Teşekkür bu vakfın bana kazandırdığı güzel insanlardan biride sen sin her zaman elimden gelenin fazlasını yapmaya çalıştım ve devam eddecceğim

    • Biraz geç kaldım cevaplamak için internet erişimim yoktu üzgünüm 🙁 benim en büyük hayalim bütün insanların eşit olduğunu ve her kesin özgür olduğu bir dünya bu hayalim beni sizlerle bir araya getirdi ve toplumsal barış için sadece hayal etmek yerine elimden geleni sizler ile birlikte yapmaya başladık ve bu yoldan şaşmadan devam edeceğiz

  2. Açıklamaların kısa ve yerinde bana göre. Videoda seçim şeklinin konusuna değindiğin için teşekkürler. Başarılar diliyorum.

    • Teşekkür ederim hayırlısı olsun diyelim . Seçim şeklininde değişmesi için elimden geleni yapacagım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir