Said Özer

fb

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Toplum gönüllüleri vakfını ilk yeni tanıştığım ev arkadaşım sayesinde tanışmıştım. Siir togun koordinatörüyüm deyince bana anlattı ve ilk toplantılarına katılmamı istedi ilk defa hayatımda bir toplantıya gidiyorum toplantında konuşulan planlanan projelerini anlattıklarında toplum için değişim yaratma isteğinde bulunan bir grup akran olduğum insanları görünce sosyal bir insan olduğum için çok etkilendim çünkü daha önce gençlerin bir arada sivil bir alanda birşeyler yapmak isteyen bir oluşumla hiç denk gelmemiştim ve umutlanmıştım bu sayede tog ile tanıştım ve şuan o yeni tanış olduğum bu vakfın severek Anahtar Eğitmenliğini yapıyorum J

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusa, Uluslararası)

Siirt Tog da iken Kutu Kutu Pense projesinde yer aldım.

Dicle ye geçiş yaptım ve Dicle Tog da

Dünyayı verelim Çocuklara

Umudun Adı Çocuk (eş koordinatördüm)

Şırnak ile Dayanışma Projelerinde aktif olarak yer aldım.

Ayrıca Dicle Tog bünyesinde yapılan “Deng û Renge Civake (Toplumun Sesi ve Rengi) Ulusal Atağında organizasyon ekibinde İçerik koordinatörüydüm.

Umudun Adı Çocuk projesinin koordinatörlüğünü yaparken Çocuk Hak Temelli bir eğitim aldım.

2017 Ekim’de Anahtar Eğitmeni oldum.

2017 Gençlik ve Sosyal Haklar Eğitimine dahil oldum ve Hayat zor kutu oynatıcılığını öğrendim

Toplumsal Barış içerikli Barış Zamanı kutu oyunu oynatıcılığını öğrendim.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Umudun Adı Çocuk Projesi koordinatörüydüm

Anahtar Eğitmeniyim

Hayat Zor Kutu Oyunu Oynatıcılığı

Barış Zamanı Kutu Oyunu Oynatıcılığı

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Umudun Adı Çocuk projesine ilk başlamaya kalkıştığımızda işler istenildiği gibi olmadı katılımcı sayısı yeteri kadar olmadı sanatsal etkinlikler için malzemeler bir türlü bulunamıyordu artık sadece koordinatörlerin kendi arasında dönen bir sorun olmaya başlamıştı kimse çok yanaşmıyordu bu durum bizi çok endişelendirdi ve bu iş olmayacak galiba dedim sonra eş koordinatörümle olan dayanışmam sonucunda kalkıp sirkildik hemen katılımcılara gruptan toplanma talebinde bulunduk motivasyon konuşması yaptık ve bir baktık ki kaynak ekibi malzemeler bulundu deyince katılımcılarda sevindi ve gelmek istediler bir anda nasıl bu kadar çabuk ivmeyi yakaladık diye hala bile bunu kendi aramızda konuşuruz.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

yok.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Toplum tarih öncesi dönemlerde gerçekten sivildi ve bir arada başlarında bir otorite yokken beraber yaşadılar, özel mülkiyet diye bir şey ortaya çıkınca tarihsel süreçte bu kendini devletleşmeye başlamıştır.Devlet olgusu kimi yerlerde artık yöneten kesimin yönetilen kesmi unuttuğu aksattığı ve anlamadığı durumlar oluyor bu nedenle ortaya bir hak isteme ses duyurma fikir beyan etme talepleri olunca ortak isteklerde bulunan insanlar seslerini duyurabilmek adına bir araya gelip devletten taleblerini bildiriyor böylelikle sivil alan burdan temelini alıyor. Şiddet içermeden hak talebinde bulunan bir çok toplumsal gruplar olmuştur ve şuan günümüzde kimi sivil oluşumlar pasif kalmakta kimi kurum grup sendika vs. Sivil oluşumlar ise çok aktif bir şekilde hak taleplerini ve değişim yaratma ideasını gerçekleştirebiliyor gerçek anlamda.Dünya üzerinde Amerika’da hor görülen siyahi yurttaşların kendi insan haklarını elde etmelerindeki kalıcı değişim Hindistan’da İngiliz Sömürüsünü kıran Mahadma Ghandi’nin sivil örgütlenmesinin,Magna Karta anlaşmasının günümüze kadar süren kalıcı değişimleri sivil alanın ne derece tarihsel ve ne derece elzem bir alan olduğunu gösteriyor.

Ama Türkiye’de sivil alan sadece sınırlı sayıda bulunmakta ve gelişime aç bir vaziyette. Bunun sosylojik ve tarihsel sürecini burda yaz yaz bitmez bu nedenle bu sonuçları olumlayacak olan iyileştirecek olan değiştirecek olan sivl toplum bilincidir ve bu ülkemizde yavaşta olsa ilerliyor umutlu bir alan.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Tog Türkiye’de kadın hakları konusunda,çocuk hakları konusunda,çevre ekoloji eğitim bilim alanında bünyesindeki gönüllü gençlerle alışılmışın dışında bir farkındalık yaratıyor. Tog Türkiye de gençlerle beraber tüm toplumunda hakları konusunda dahi rol alıyor. Ve vizyonunu gerçekteb sapmadan korumalı amacına tüm güçle ulaşmalı bunu bizler yapacağız bence soru bizim Türkiye’nin değişimindeki rolü ne olmalıdır? Diye olmalıydı 🙂

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Yürüttüğü hak ve hizmet temelli çalışmalarına tüm sivil alanı davet etme ve diğer sivil alanlarla daha güçlü bir bağ kursa çok güzel şeyler olabilir.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Toplum Gönüllüleri Vakfı nın 3 yıllık gönüllüsü olarak bu vakfın yönetiminde gönüldaşlarımında seçmesi durumunda yönetim kurulu üyesi olmak istiyorum çünkü;

Türkiye’de değişimi sağlayacak olan bu vakfın yönetiminde bugüne kadar sadece çevremde yerelime veya eğitimlerde yaymaya çalıştığım değişim bilincini yönetim kurulunda da yansıtmak ve bunu ekip arkadaşlarımla paylaşıp dahada yaygınlaştırmak istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Amaçladığı değişimleri eskisine göre dahada arttırmış ve sonuçları sayılmaz şeyler üretmiş bir şekilde görmek isterim.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Demokratik ve adil seçimler dahada ciddiye alınmalı demokratik olma konusunda yeni olanaklar geliştirilebilir. Kasıtla olmasa dahi teknik sorunlar yada iletişimsizlikten demokratik olma ihtimalleri artabiliyor.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Tog gerçekten bu toplum için bulunmaz nimet çünkü sosyal hakları hak taleplerini toplumun en dinamik kesimi ile değişimle sonuçlandırmaya çalıştığı bir alan.Bu insani ilkeler ciddi anlamda toplumun her kesimine yaygınlaştırmak için basın yayın ürünleri arttırarak ve sosyal medyada kamu spotlarında daha çok göstererek ve akabinde her ilde gönüllü sayısının artmasıyla daha çabuk ilkelerini yaygınlaştırabilir

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Aşırı Duygusalım Hiç yansıtmam ama kırılırım bazen hassaslaşıyorum bu beni olumsuz etkiliyor.

Kimi zaman sebepsiz yere mutlu olabiliyorum ve artması için çevremdekilerede yayıyorum

İnsanları dinlemeyi onlara ne anlatsalarda dönüt vermeyi seviyorum

2 Comments
    • Che guavarayla aynı zamanda aynı yerde beraber yaşamak hayali beni cezbetmiştir herzaman ve bu bende hayatımda bi çok alanda umut vaadediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir