Onur Atalar

fb

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme Ondokuz Mayıs Üniversitesi Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu BÖTE 3. Sınıf

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Üniversiteyi kazandıktan sonra tanıştığım kız arkadaşımın tavsiyesi ile TOG bursuna başvurmuştum. Sonrası çorap söküğü gibi geldi zaten kendimi bir anda burada buldum.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Yerel olarak köy okullarına yaptığımız Can Atak, Raf Atak, Renk Atak.

Yerel olarak diğer katıldığım etkinliklerde Huzur Evi ziyaretleri, Kitap Okuma etkinlikleri, Reng-i Ahenk projesi ve çeşitli yardım toplama amaçlı etkinliklerde bulundum.

Ulusal olarak geçen yıl OMÜTOG olarak yaptığımız Çift Atak’ta yer aldım. Ayrıca atağın eş koordinatörlüğünü de yürüttüm. Son olarak da bu yaz Sağlıklı Gençlik Hareketi projesine katılarak sağlıklı gelecek rehberi olarak o projede halen devam etmekteyim.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

ÇiftAtak ulusalının koordinatörlüğü, SGH projesinde rehberlik, OMÜTOG eş koordinatörlüğü ve yerel ataklardaki proje koordinasyon ekiplerinde yer aldım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

1 ay boyunca her aşamasında yer aldığım ulusal projemizin yapıldığı günler yorgunluktan hasta olmuştum. 3 gün boyunca acilde iğne vurularak zorda olsa ayakta durabilmiştim en ilginç ve hüzünlü hikayemdir.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

TOG dışında sivil toplum alanında başka deneyimler yaşamadım fırsat olmuyor da zaten tatlı bir yorgunluk var hep üzerimde o yüzden varsa yoksa TOG.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Büyüdükçe aslında var olan fakat fark edemediğim birçok sorunu daha net görmeye başladım. Bu sorunlarla baş edebilmenin, onlara anlık değil de kalıcı çözüm önerileri getirebilecek tek oluşumun sivil toplum olduğunu düşünüyorum. Yapılan her farkındalık çalışması bizleri toplumsal barışa biraz daha yaklaştırıyor gibi.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

İlk kelimesi toplum olan bir vakfın en önemli rolü tabi ki de toplumsal sorunlar olmalı diye düşünüyorum. Gençlere olan güvenin elbet yapıcı sonuçları daha da artmaya devam edecektir. Zaten bizlere bu kadar güvenen bir vakıf olduğu için bende bu vakıfta daha çok yer almak istiyorum.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Var olan projelerin daha çok yerel ile ilişkilendirebilirsek oluşturduğumuz farkındalık haneden haneye taşınarak kartopu etkisi yaratır diye düşünüyorum. Bir akvaryum gibi yine şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıyla devam edildiği sürece sivil toplum yapılan etkinliklere daha çok önem verecektir. Bu yüzden de sivil toplumun önem verdiği projelerde vakfın rolü farkındalık algısını arttırmaya yönelik olmalıdır.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Bu konuyu kendi iç dünyamda fazlasıyla tartıştım ölçtüm biçtim. Açıkçası hazır olduğumu hissetmeseydim yazmaya hiç başlamazdım bile. Benim yönetim kurulunda olmak istemem de ki temel sebep 3 yıl boyunca bulunduğum TOG bünyesinde vakfın yönetim kurulunda olarak olaylara, vakfa, işleyişe ve TOG’ un çekirdeğine daha yakın olmak isteyişim. Her geçen yıl aldığım sorumluluklara bir yenisini daha eklemek istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Bu soruyu geçen yıl arkadaşım başvururken görmüştüm ve ona söylediklerimin aynısını söyleyeceğim. TOG bence yerel, bölgesel ve ulusal dışında çemberin biraz daha dışına çıkarak uluslararası etkinlikler ve projelerle sesini tüm dünyaya duyurmalı. İlerleyen yıllarda gençler uluslararası projeler yapabilmek için çalışmalı ve böylece gençlere sadece Türkiye’de değil dünyada da güven aşılanmalı. Aslında bu vakıftan değil herkesten beklentim çünkü yapacaksak hep birlikte yapmalıyız

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

TOG’da bana kalsa değişmesi gereken tek şey Farklılıklara Saygının doğru tanımlanması çünkü her yıl sorun olan alkollü mekan gibi sorunlarda yapılması gereken şeyleri bilmeyenleri yıpratan, bilenlerin ise hiyerarşik bir kazanım elde ettiği bir sorun haline dönüşüyor. Dediğim gibi geri kalan her şey olduğu gibi kalabilir ama bazı sorunlar gönüllülük sürecini fazlasıyla etkiliyor.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

İlkeler oldukça yapıcı fakat eşitlik gibi bir ilkesi yok. Ayrıca ilkelerin içeriğine dair anahtar eğitimlerinin yetersiz kaldığını düşünüyorum. TOG çok okuyanın değil çok gezenin daha iyi bildiği bir vakıf konumunda bunun için de eğitimin içeriği gibi faktörlerin yeniden düzenlenmesi ile bu sorunun düzeltilebileceğini düşünüyorum.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Etkili iletişim kurabildiğimi ve aynı dili konuştuğum insanlarla her konuda uzlaşabildiğimi düşünüyorum. Olabildiğince yapıcı olduğumu ve sorumluluk bilincimin gelişmiş olduğunu düşünüyorum. Beklentileri karşılamak için elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorum. Kendime dair olumsuz yanlarım bence başkalarının açığını kapatmaya çalışırken kendimi fazla yoruyorum ve bazen süreçler uzun ve olumsuz ilerleyince stresli olabiliyorum. Ama bu stresim kimseye herhangi bir şekilde olumsuz yansımıyor şiddet eğilimi olan bir birey değilim. Kendi içimde sorunu içselleştiriyorum galiba.

4 Comments
    • Samsun’da çok sevdiğim bir bölge var oralarda bir yazlıkta hayatımı devam ettirmek istiyorum ama bu bana ilham veriyor mu tartışılır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir