Nursev Türkmen

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Pamukkale Üniversitesi Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Lisans

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

TOG’la bir arkadaşımın instagram adresinde paylaştığı fotoğraflar sayesinde ilk kez karşılaştım ve anlamadığım şekilde aşırı ilgimi çekti. Arkadaşımın katıldığı birkaç etkinliklere göz attım ve etkinliklerin çok hoşuma gitmesi sonucunda merak edip TOG hakkında biraz araştırma yaptım. Araştırmalarımın sonucunda ciddi anlamda etkilenip bir anda heyecanlandım ve kendimi üniversitedeki örgütlenmesine üye başvurusu yaparak örgütlenmedeki etkinlikleri projeleri heyecanla okuyarak buldum. Hemen en yakın ilk toplantısına katıldım, sonra en yakın ilk etkinliğine, sonra en yakın ilk projesine… Böyle devam eden benim için ilklerle başlayan ve kendimi ilk kez bu kadar kısa sürede ait ve samimi hissettiğim bir ortamda buldum. Sonra tabikii durmadım TOG benimle bütünleşmiş gibiydi dedim ki TOG adına etkinliklere katılıyorum seviyorum ama birde araştırmalarla değil gerçekte TOG’u tanıyayım, amacını ve yapısını öğreneyim. Sonrasında anahtar eğitimlerine katıldım ve daha çok bağlandım. Ve devamı art arda geldi. Kısacası TOG’u çok kısa sürede tanıdım fakat çok kısa sürede hayatımın bir parçası oldu.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

* HASTANE ETKİNLİKLERİ; şeker, koah ve lösemi hastası çocuklar için yapılan bir etkinlikti. Ayrıca benim ilk katıldığım etkinlikti. Sağlığı iyi olmayan çocuklarla ilgilenmek, minik hediyelerle mutlu olmaları, gözlerindeki ışığı görebilmek onlara biraz olsun umut olmak pahabiçilemez bir duygu ve bu duyguları yaşamak beni çok etkilemişti. (yerel)

* RENKLİ FIRÇALAR; durumu iyi olmayan bir okulun daha sağlıklı hale gelebilmesi için yapılan bir proje. Katıldığım ilk projeydi. Eğitim görülmesi açısından iyi olmayan bir okul için kaynak arayıp okulun ihtiyaçlarını karşılamak için esnaflarla tek tek iletişime geçmek hala iyi insanların olduğunu bilmek ve okul için boyasından tamiratına kırtasiye malzemesine kadar bütün ihtiyaçlarını olan imkanlarla karşılamak çok güzel. Heleki oradaki öğrencilere umut olmak okullarının yeni halini görünce gözlerindeki mutluluğu görebilmek müthiş bir duygu. (yerel)

* ALZHEİMER ETKİNLİKLERİ; her hafta belirli bir günde Denizli Alzheimer Şubesiyle yürütülen bir proje. Benim katılmamdaki en büyük etken ise babaannemdi. Babaannem alzheimer hastasıydı vefat ettiğinde küçüktüm, ama neler yaşadığını az çok hatırlıyorum. Bu yüzden hastaları çok iyi anlayıp sağlıklı iletişim kurabileceğimi düşünerek ve severek katıldığım bir etkinlikti. (yerel)

* 7’DEN 70’E; Denizli’nin yerel köylerinden birinde durumu iyi olmayan bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşıladığımız, evlerinin tadilatını boyasını yapıp evin eksiklerini tamamladığımız köyde çocuk şenliği yaptığımız severek katıldığım bir projeydi. (yerel)

* MEKTUP ARKADAŞLIĞI; günümüzde teknoloji bağımlılığını bir nebze azaltmak ve mektubun önemini biraz olsun anlamak için yapılan bir etkinliktir. Ben eskiden yapılan günümüzde pek değerinin kalmadığı şeyleri yapmayı çok sevdiğim ve mektubu beklemenin anlamını yaşamak istediğim için katıldım. En çok sevdiğim özelliğinden biri ise karşındaki kişinin kim olduğunu bilmemekti, daha heyecan verici ve merak uyandırıcı yapıyor çünkü bu etkinliği. (yerel-ulusal)

*ANAHTAR EĞİTİMLERİ; TOG’u tamamen tanımama yapısını amaçlarını daha iyi anlamama sebep olan eğitimlerdi. Bana iyiki TOG’a katılmışım dedirten eğitimlerdi. (yerel)

*DVH EĞİTİMİ; demokrasi ve insan haklarını konu alan bir eğitimdi. Bana birçok konuda çok şeyler kattı. İnsanların kendilerine yaptıkları en kötü biri önyargılarının oluşmasıdır ve bu eğitim benim saçma sapan önyargılarımın biraz olsun kırılmasına sebep oldu. (yerel)

*BURSA BÖLGESEL İHTİYAÇ BELİRLEME TOPLANTISI; bölgedeki tüm örgütlenmelerin ihtiyaçlarının belirlenmesi, sorunlarına çözüm yolları bulunması için yapılan bir toplantıydı. Benim ilk kez ulusala çıktığım yerelden farklı örgütlenmelerle tanıştığım bir toplantıydı. Bana diğer etkinlikler, projeler ve eğitimlerden apayrı şeyler katan bir toplantıydı. (bölgesel)

*BARIŞ BAHÇESİNDE ONE(VAN) ATAK; Türkiye’nin birçok ilinden birbirinden tamamen farklı insanların Van’da kültürel bir amaçla toplandığı bir projeydi. Şans eseri katıldığım ve bana çok güzel şeyler katan bazı önyargılarımın kırılmasına sebep olan güzel bir projeydi. (ulusal)

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

7’den 70’e Proje Sorumluluğu (yerel)

Koordinatör (yerel)

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Barış Bahçesinde One(Van) Atak’a seçilme hikayem ilginçti Mektup Arkadaşlığı etkinliği sonucunda mektup arkadaşlarımızla tanışmak için Isparta’ya gitmiştik. Eğirdir Gölü etrafında gezerken telefonum çaldı ve açtığımda biri bana ‘’ Merhaba, ben Ferhat Yüzüncü Yıl Toplum Gönüllüleri Topluluğundan. Atak için başvuru formunuzda özel bir durum belirtmişsiniz. Acaba belirlediğimiz tarihlerde katılabilecek misiniz?’’ dedi. Bende o anki heyecanla ‘’ Evet evet tabiki katılırım, özel durumumu bir şekilde halledip katılmayı çok istiyorum.’’ Demiştim ve geri gelen cevap beni istemsizce güldürmüştü ‘’ Peki o halde, siz özel durumunuzu belirttiğiniz için ilk sizi aradık lütfen seçildiğinizi henüz kimseye söylemeyin biz sizi tekrar arayacağız.’’ dı. Sanki gizli bir görev almışım da kiseyle paylaşmamam gerekiyormuş gibi hissetmiştim

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Doğa ve hayvanlarla ilgili bir deneyimim oldu ve hala çalışmalara devam ediyorum. Yine bir üniversite toplluluğuyla başladım sivil alana daha sonra dernek kurduk. Tamamen öğrenci arkadaşlarımızla, doğayı hayvanları ve insanları ilgilendiren bir dernek. Bu dernek ve üniversite topluluğuyla birlikte, ağaç dikme, çöp toplama, hayvanların sağlık kontrollerini yapma ve beslenme barınma ihtiyaçlarını karşılama, kişisel gelişimle ilgili çalışmalar yapma gibi projeler yürütüyoruz.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Bence sivil toplum, devletin müdahalesi dışında kalmış ve bireylerin kendi kendine yönlendirebildikleri demokratik bir yapıdır. Sivil toplum sayesinde biraz daha demokratik bir yaşam sunuluyor. Toplumlar daha çok birbirlerine kenetleniyorlar. Dünya’da ve Türkiye’de de giderek rolü artıyor ve artmaya devam edeceğini düşünüyorum.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Türkiye’nin daha farklı daha geniş çaplı düşünmesini, insanların önyargılarından arınmasını, daha açık yalansız dolansız işler yapılmasını, herkesin eşit haklara sahip olmasını, herkesin barış içinde yaşamasını sağlamak için değiştirmeye çalışmalıdır.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Eşitlik, adalet ve toplumsal barış için iyi amaçlar uğruna çalışmalar yapan bir yapı olmalıdır

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Aniden önüme çıkan fırsatları seviyorum, bana çok güzel deneyimler kazandırıyor.İyiki diyebileceğim bir şey olacağını düşündüğüm ve kendimi ait hissettiğim bir yerde daha farklı deneyimler kazanmak, önyargılarımdan tamamen arınmak, güzel projelerde yer almak, ufkumu daha da genişletmek istediğim için yönetim kurulu üyesi olmak istedim.  

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Ülkede ve yurtdışında herkes tarafından tanınmış, daha çok kişilere ulaşmış ve benim hissettiğim birçok duyguyu çoğu insanın tatmış olacağı, yine gençlerin birçok insana umut kaynağı olup daha büyük ve güzel projelerde yer almış olduğunu görmek istiyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

TOG’da sadece gençlerle değil çocuklarla da güzel projelere imza atılması gerektiğini düşünüyorum. Çocukların hayalgüçleri gençlerden daha fazladır bu yüzden onlardan daha güzel projeler çıkabilir. Yani sadece gençler ve yetişkinlerle değil çocuklara da yer verilmesi onların da fikirlerinin alındığı ilkokullarda da böyle projelerde söz sahibi olan çocukların olması gerektiğini düşünüyorum. İlkelerin değişmeden kalması gerektiğini düşünüyorum.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

TOG’u TOG yapan çoğu şeyin ilkeler olduğunu düşünüyorum. Örgütlenmedeki çoğu problemlerin de ilkelerin benimsenmesi ve yeterince anlaşılmadığı ve tam olarak uygulanmadığı için meydana çıktığını düşünüyorum. Eğer gerçekten tüm örgütlenmeler ilkeleri uygularsa çatışmalar çok fazla olmayacaktır ve böylece daha yararlı daha sağlıklı projelerin etkinliklerin yapıldığını görebiliriz. İlkeleri yaygınlaştırırken eğitim şeklinde ama akılda kalıcı eğlenceli görsel olarak daha farklı şeyler yaparak yaygınlaştırılmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Mesela drama şeklinde ya da doğaçlama skeç tarzında çeşitli oyunlarla yaygınlaştırılırsa daha çok benimsenecektir.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

OLUMLU YÖNLERİM:

*Olaylara tarafsız ve pozitif yönden bakmaya dikkat ederim.

*Bir sorumluluğum varsa ya da bir sorumluluk üstleniyorsam sonuna kadar en iyi şekilde yapmaya özen gösteririm.

*İnsanları kırmadan güzel iyi bir üslupla konuşarak sorunları çözüme kavuşturmayı denerim.

*Gülmeyi sever, küçük şeylerden mutlu olurum.

*Empati kurmayı, insanları anlamayı, dinlemeyi ve insanları tanımaya çalışmayı severim.

*Eleştirilmeyi,hatalarımı kabul etmeyi severim bu sayede onlardan tecrübe edinirim.

OLUMSUZ YÖNLERİM:

*İnsanla hayır demem gereken konularda bazen hayır diyemiyorum. Bu yüzden iyi niyetim suistimal edilebiliyor.

*Bir şey için emek harcarken kimsenin o şeyi önemsememesi durumunda modumun aniden düşmesi.

*İnsanlara bir şey anlatırken sözümün sürekli kesilmesinde hemen moralimin bozulması.

*Yazarak kendimi çok iyi ifade edemiyorum.

4 Comments
  1. Tabikii 😊 Küçük bir sahil kasabasında denizin karşısında bahçesinde ağaçlar çiçekler ve bir köpek kulübesi bulunan müstakil bir ev hayal ediyorum. Orada yaşanan güzel anlar, mesela akşamüzeri bahçede içilen keyif çayları, köpegimle deniz kenarında yürüyüş yaptığımız eve koşarak geldiğimiz anlar, komşularımızla samimi iletişimler kurduğumuz koyu muhabbetler ettiğimiz anlar, mis gibi havada bahçede yapılan pazar kahvaltıları akşam yemekleri… Ve daha bir sürü şey 😊 Hayal ederken bile o anları yaşıyorum resmen 😍 Böylesine güzel bir soru sorduğun ve bana bu hisleri yaşattığın için teşekkür ederim hande 😊💜🌸

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir