Merve Tanrıkulu

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Ege Üniversitesi TOG
 Eğitim Durumu Üniversite Öğrencisi

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

TOG’la Ege Üniversitesi’nde öğrenci toplulukları standları kurulduğunda tanıştım. Dostluğumuzun 3. Yaş gününü kutluyoruz 😊 O gün bugündür TOG gönüllüsüyüm

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Basmane’de İnecek Var Yaz Dönemseline katıldım.

Eğitim sorumluları toplantısına katıldım.

Hayat Zor kutu oyunu oynatıcısıyım.

Ege TOGda eğitim sorumluluğu yapıyorum

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Törpü, Deniz yıldızı projelerimizle ilgilendim yerelde. Eğitim sorumluluğum var, Hayat Zor kutu oyunu oynatıcısıyım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Yaz dönemsele gitmeden önce çevremden ve günlük hayatta Suriyelilerle ilgili pek çok nefret söylemi duyuyordum. Bunların yüzde 90’ının gerçek olmadığını, çok misafirperver ve Türkiyelilerden daha iyi niyetli olduklarını farkettiğimde ben çok değiştim. Dünya vatandaşı olma kavramını idrak ettiğim andı, Türkçe, Kürtçe veya İngilizce bilmeyen bir Suriyeli kadınla anket yapmak zorundaydım, ben Arapça bilmiyordum. Google Translate’i açtım ve yaklaşık 30 soruyu bu şekilde doldurduk, bazı yerlerde gözlerimizle bile anlaşabildiğimizi dillerin engel olmadığını anladım.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Habitat derneğinde Geleceğini Şimdi Yönet gönüllü eğitmeniyim. Young Guru Academy’nin görme engellilerle ve yetim çocuklarla gerçekleştirdiği atölyelerinde 2 yıl çalıştım. Tema Vakfı gönüllüsüyüm.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Sivil toplum örgütleri bence toplumda eksik kalan yanları farkettirmek bunları değiştirmek, farkındalık yaratmak, yetkililerin kulağına su kaçırmak için var ve var olmaya devam etmek zorunda. Dünyada pek çok sivil toplum örgütü karar alıcılara pek çok yaptırım uygulayabiliyor bunu da sahip olduğu insan gücüyle yapıyor, Türkiye bu konuda biraz emeklese de TOG ve geri kalan pek çok STK zamanla bu konuda daha efektif konumlara gelecek diye inanıyorum.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG halihazırda gençlere daha büyük ağırlık vermiş durumda, tabi bu bir yandan mantıklı geleceğin yetişkinleri onlar ancak bugünün yetişkinleri de biz gençlere önderlik ediyorlar, onlarla da çalışmak gerektiği inancını taşıyorum. TOG zihinlerdeki önyargıları, ayrımcılığı, nefreti, cinsiyetçiliği kaldırmaya çalışan bir kaldıraç 😊 Algıları değiştirip önyargıları yıkarak modern Türkiye’nin şekillenmesinde büyük rol oynayacağını biliyorum.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG bence ilkelerini başarıyla ve sadakatle uygulayan nadir STK’lardan. Bu konuda öncü ve rol model olabilir. Yarattığı değişimle ve ölçülebilir sonuçlarla benim için büyük bir motivasyon kaynağı. Toplumsal bağlamda sahip olduğumuz pek çok çatışma ögesi var TOG bence bunların değiştirilmesi ve fark ettirilmesi için çalışmalı.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

TOG’la aramdaki organik bağ çok güçlü bir hal aldı ve kopamaz hale geldim, pek çok STK’da yer aldım ama bana en iyi gelen ve en büyük değişimleri yaşadığım, beni gerçek anlamda değiştiren, vizyonumu geliştiren STK oldu ve benim de TOG’a katacağım TOG’u besleyeceğim pek çok nokta olduğuna inanıyorum. Esasında görüşmekten keyif aldığım dostumla daha sık görüşmek istemek gibi bu durum, kurduğum bu bağı daha fazla sağlamlaştırmak istiyorum, çünkü yargılanmadığım, tüm benliğimle sırf ben olduğum için kabullenildiğim başka bir ortama girmedim.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Toplumun her kesimine ulaşmış, bilinirliği daha yüksek, daha fazla yaş aralığından gönüllüsü olan ve ölçülebilir sonuçlarının yüksek olduğu ve benim de içinde olmaya devam ettiğim bir TOG görmek istiyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

TOG’un ilkeleri ve halihazırda çalıştığı toplumsal cinsiyet, eşitsizlik vb. Pek çok alan değişmemeli, artarak katlanmalı, çünkü çalışılacak çok alan var. TOG’un ulaştığı kitle genişlemeli, gelir, bütçe vb konular üzerinde çalışılmalı.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

İlkelerin yazdığı bileklikler buff lar yapılabilir, yazılı hale getirmek bence daha akılda kalıcı kılar onları. Daha fazla insana ulaşmalı bu ilkeler bu konuda sosyal medya üzerinden yaygınlaştırma çalışmaları yapılmalı, küçük el broşürleri veya sosyal medya filmleri hazırlanmalı. Örneğin kısa bir skeçle bir ilke anlatılabilir, bunlar da sosyal medya üzerinden paylaşılabilir.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Olumlulardan başlarsam, planlı, disiplinli, farklı düşünen, yaratıcı, farklılıklardan beslenebilen, nazik, sanatsal yönü ağır basan biriyim. Olumsuz olarak kırılganım biraz duygusallığımla ilgili olarak bunu da bolca empati yaparak aşmaya çalışıyorum. Sunum yaparken veya topluluk önünde heyecanlanıyorum sesim titreyebiliyor, bu konuyu da kendimi daha fazla topluluk önüne çıkmaya iterek aşmayı deniyorum. Zaman zaman unutkan olabiliyorum, kendime hatırlatıcılar koyuyorum, spor yapmayı alışkanlık edinemedim, en büyük yaşadığım kriz burda 😊 Son olarak inatçı bir karakterim sanırım, bazen vazgeçmem zor olabiliyor 😊

5 Comments
 1. İnsanlara dokunmak, onları değiştirmek. Ben öldükten sonra da bu dünyada iz bırakmak, hayatlara dokunmuş olarak ölmek istiyorum. Bana her zaman ilham veren, sabahları beni uyandıran, motive eden şey bu 😊 Tesekkür ederim sorun için, esen kal. Tanışmak, görüşmek üzere 👋😊

 2. Merhaba Merve, öncelikle keyifli bir süreç olmasını diliyorum. Ben senden 2.3 nolu soruyu biraz daha detaylandırmanı isteyeceğim.
  – Projelerde daha çok gençlerle çalışıldığı ancak yetişkinlere yönelik projelerin de geliştirilmesi gereği mi bahsettiğin? (ki sahada daha çok çocuklarla olan projelerle karşılaşıyoruz gençlerden ziyade) Yoksa gönüllü olarak gençlerin yanı sıra yetişkinlerin de olması gerektiği mi? (ki hali hazırda yetişkin gönüllüler de var)
  – Bu cevap içerisinde gençlerden “onlar” diye bahsetmişsin. Kendini genç olarak görmüyor musun? 🙂
  – Bir de 3.2 içerisinde de benzer bir yaş durumu var. Vizyonunu gençler üzerine – gençlerle birlikte kurmuş bir STK’dan nasıl bir yaş aralığı beklediğini merak ettim biraz.

 3. Selamlar Merve
  Törpü projesinin 10 kişilik ekibinden biri olarak Törpü projesinin hangi aşamasında yer aldığını sormak istedim.Ben seni projede hiç hatırlayamıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim 🙂

 4. Yk üyesi veya vakıf çalışanında bulunması gereken en önemli özelliklerden biri kendini iyi ifade etmektir diye düşünüyorum.iletişimi iyi olan bireylerin daha çözümleyici olduklarına inanıyorum ve bu konuda oldukça başarılısın yolun açık olsun başarılar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir