Mehmet Salih Alp

fb

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme Karabük Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Karabük Üniversitesi Sosyal Hizmet 3. Sınıf

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Üniversite ilk yılı toplum için dezavantajlı gruplara nasıl destek olabilirim diye düşündüğüm zaman karşıma toplum gönüllüsü arkadaşlarım çıktı yaptıkları projelerden bahsedince gerçekten hem bunu akranlarımla hem de kendimi özgür hissedeceğim tek yer olduğunu düşünerek kendimi bir değirmenden akan su gibi bırakıp özgür oldum.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

TOG içersin de Bir çok etkinlikte kendimde uygun bir gönüllük alanı buldum onlardan bahsedeyim Bayer genç bilim elçileri projesinde yer aldım ve aktif bir şekilde orta okul öğrencilerle beraber deneyler gerçekleştirdik proje koordinatörü olduğum benim yuvamın da desteklediği sevgi evim projesiyle dezavantajlı çocuklarla ayda iki defa olmak üzere bir araya gelip onlarla atölyeler gerçekleştirdik onun öncesinde istanbul da gerçekleşen Çocuk Hak Temelli Eğitimde yer aldım 2 Arkadaşımla beraber erkek istisnai bir durumdur sergisiyle 8 mart etkinliği mesleki kütüphane ile liseli gençlerle bir araya gelip meslek tanıtımı mektup arkadaşlığı ile beraber farklı bir örgütlenme iler beraber mektuplaştık  bağlanamam gençlik hareketi ile sağlığa dikkat çektik başlıca aklıma gelenler ulusalda Van atakta bulundum ve çok güzel deneyimler elde ettim.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

İlk yıl Eğitim Sorumlusu İkinci Yılımda Gönüllü Sorumlusu ve üçüncü yılımda Çilingir olarak ulusalda 5 Anahtar sistemi olan ve bunların üçü olan  Mavi-Kırmızı-Yeşil anahtarları örgütlenmelerde yaygınlaştırıyoruz artı TOG’ unda Ortak Çalıştığı Genç Yaklaşımlar Derneğinde Üreme Sağlığı Akran Eğitmeni olarak sorumluluk aldım .

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Ulusal Atakta olmasını istemediğim çirkin bir olay geldi başıma Van atakta yaşadığım olay belki de ne kadar büyük bir ailede olduğumu gösterdi Van Akdamar adasından vapurla karşıya geçmeye çalıştığımız sırada vapurun yanaşması ile iki olgun adam bizim Kadın  arkadaşlardan birini iterek öncelik hakkının kendisin olduğunu söyledi ve Kadın Arkadaşın arkasında olan ben tabi duramadı siz ne yapıyorsunuz diye çıkıştı o kalabalıkta beni yukarı çağıran adamlardan biriyle yakalarımızı tutmuş birbirimizi çırparken bana kimliğini çıkart dedi sen kimsin bu şekilde davranıyorsun buraya karışanın …. diyerek etrafa küfürler ediyorken arkadan gelen ikinci adam beni sert bir şekilde darp etti ve ellerimi arkadan çevirerek etkisiz hale geldi bizim van ataktaki arkadaşlar şoktalar beni aralarından almaya çalışıyorlar daha sonra saha sorumlusu lemi geldi ve olaylara müdahil oldu ondan sonra aldığım destek o kadar muazzam bir şeydi ki arkamda koskocaman bir ekip vardı beni savunan bir ekip lemi gerekirse avukat tutarız demesi bu olayı bırakmayacağız demesi gerçekten muazzam bir motive etti beni yani unutmayacağım bir olay çünkü  orda benimle beraber hareket eden koskocaman bir ekip vardı nasıl mutlu olmam ..

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Genç Hayat Vakfında Yazın gerçekleşen mevsimlik tarım işçileri çocukların okul hayatına katılımını destekleyen bir projede yazın iki ayrı şehirde gönüllülük yaptım Şanlıurfa/Siverek ve Düzce/Akçakoca da koskocaman müthiş iki ay geçirdim artı bahsettiğim genç yaklaşımlar derneğinde üreme sağlığı akran eğitmenliğine devam ediyorum

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Dünyada sivil toplumun aslında Türkiye den az ancak aktif olma bakımınından çok daha gelişmiş olduğunu görmekteyiz kanaryalar sever derneğinde kumar oynatmalar yada hayvanları koruma derneği açılışında inek kesme gibi olmuyor tabi dünyada işte bizim bu algıları yıkmalıyız çalışmamız gereken çok alan var ulusal ve uluslararası gençliği 3te 1 olan türkiyede gençlerin özgür hissedeceği alanlar yaratırmalı ve bu alanda onların dinamikleri mutlaka kullanılmalı sivil toplum alanında.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Tog  Türkiye de bir çok değişim oluyorsa bence bu tog sayesinde her alanda var olan togun dezavanatajlı gruplara verdiği destek gençlere verdiği destek onu değişimin bir numara oyuncusu yapıyordur içinde bulunduğumuz coğrafya da değişimin gençlerle gelecegine inanan bir vakfın zaten ulusal ve uluslararası alanda yeri her zaman olacaktır..

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Hem farklı hem değişim hem barış hem kardeşlik yolundaki inşaat iskelesi olduğunu düşünüyorum…

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Bu alanda kendimi daha rahat ve özgür hissediyorum içinde bulunduğum vakfın böyle bir imkan sağlaması aslında beni bu düşünceye itti bu değişimde ve gençlerin içinde buluduğu sorunlar ve sıkıntıları anlayabileceğimi etkin ve hızlı çözümler üretebileceğimi ve birazda özgüvenımın yerine gelmesi için yönetim kurulu adayı olmak istedim .

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Ben hep derim TOG vakfının tüm insanların yüreğine dokunması TOG dediğimizde herkesin fikir sahibi olduğu herkesin hakkını savunan adaletli barışçıl misyon ve vizyonuna sahip ilkeleri doğrultusunda tüm yaşayan canlılara ulaşması ve logosunda olan o kalbin ışığını sonsuza kadar yakmasıdır ..

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Sahanın işleyişi bence farklılık gösteriyor bir çok örgütlenmelerde içinde bulundukları sıkıntıları dile getirirken sahadan yeterince destek alamadıklarını dile getiriyorlar bu da yerelde proje yapmalarını engelliyor gibime geliyor artı ulusalda tek bir projeye ya da eğitime dahil olmuş arkadaşların alan açma konusunda yahut bunla ilgili yeni gelen gönüllülere fırsat tanınması konusunda vakfın ve sahanın aktif rol oynaması gerektiğini düşünüyorum eğer toplumsal barışı konuşacaksak herkesle konuşmalıyız herkesin fikrine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum togun ilkeleri kalmalı her alanda var olmaları gençleri rahat hissettiriyor değişimin öncüsü olması her daim ihtiyacımız var.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

İlkeler konusunda her şey müthiş yeni gelen gönüllüler gerçekten böyle bir şey mümkün mü demeleri dahi bu alanda ne kadar etkili ilkelerimiz olduğunu gösteriyor aslında çünkü arkadaşlarımız ilk defa bu alanda var olmuşlar ve her ilke birbirini tamamlayan ekip çalışmasıyla gelen bir farklılıklara saygı bunla beraber yerelin bize destegi şeffaf ve hesap verebileceğimiz  sosyal girişimle yaşam boyu öğrendiğimiz ilkelerimiz hep var olsun bunların yaygınlaşması akran eğitimlerin içersin de bulunan her eğitimde bir oturum olarak verirmesi tüm örgütlenmelere gidip anlatılması yeni gönüllülere bunları aktarmak olduğunu düşünüyorum.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Kendime dair çok heyecanlı bir insanımdır bu genelde mutluluktan kaynaklı oluyor heyecanlı olmam spor yapmayı sorumluluk almayı çok seven bir insanım karşımdaki insana  ve sevdiklerime karşı aşırı önem ve değer veririm kitap ve gece yürüyüşü hastasıyım genel anlamda bundan söz edebilirim olumsuz yanlarım tez canlı olmam olabilir belki bide kimseye hayır diyememem benim olumsuz yanlarım olduğunu düşünüyorum

15 Comments
 1. Merhaba, ben karabükte öğrenciyim ve 1. Sınıfım msa ile geçen sene arkadaşlarım aracılığıyla tanıştım. Msa ile sohbet ederken togda yaptığı etkinlikleri ve deneyimlerini anlatırdı sohbet aralarında ve Togu takip etmeye o zman başlamıştım ben tog ile tanışmış oldum ve ben hangi üniversiteye gidersem gidim mutlaka toga katılmalıyım dedim:) şimdi kütogda elimden geldiğince aktif olmaya çalışıyorum o kadar güzel arkadaşlıklar edindimki daha şimdiden hiç unutamayacağım anılar biriktirdim. Öncelikle msa’ya teşekkürü borç bilirim ve başarılar dilerim 😊

  • İlham aldığım şey benim için çocuklar bir çok projem çocuklarla ilgili oldu az çok ben enerjimi ve umudumu hep onlar besliyor ki kaldığım evde dezavantajlı çocukların bana yazdıkları yazıları kendi duvarima astım ve ben bir çiftlik inşaa etmek isterdim Her çocuğun kendine özgü bir alan bulduğu kendini iyi hissettiği savaşın hiç uğramadığı barışın hüküm sürdüğü büyük bir çiftlik imkansız mi değil çünkü çocuklar bunu başaracak gucteler cikarsiz ve masum 😊😊🙋

 2. Merhaba Mehmet Salih, özgüvenini kazanmak dışında yk olduğunu varsayarsak alana yönelik gerçekleşmesini istedigin bir dusunceni paylasabilir misin? Sevgiyle kal, kolaylik ve basarilar dilerim..

  • Öncelikle sorundan ötürü teşekkür ederim sunu dile getirmek isterim biz bu alanda toplumsal barışa gitmek bu alanda var olmak için mücadele eden ufak insanciklariz ve bunun gerçekleşmesi alanda aktif olmamıza ve örgütlenmelere projelerle desteklemek onları dezavantajlı bireylerle bir araya getirmek aslında bunları hepsini yaparken benden ziyade bu alanda gençler ne istiyor toplumsal barışa giden yolda gençlerin istekleri nelerdir bir platform oluşturması gerektiğini düşünüyorum umarım soruna azda olsa cevap vermişimdir eğer sormak istediğin başka bir şey olursa lütfen sormayı unutma sevgi saygılar gönüllü kalman dileğiyle 😊😊

 3. Yazdıklarında eksiğin var fazlan yok. Keşke bir de seni bizden dinleseler o zaman bu yazdıklarının ne kadar az olduğunu görecekler. Gönüllülük çalışmalarından ziyade kocaman yüreğin ve insanlığın için bile varolabilirsin bu alanda. Şans seninle olsun güzel insan.

  • Ya bu güzel sözlerin ve güzel dusuncen beni okadar mutlu etti ki çok seviliyorsun 😄😄💗🎉💗💗

 4. Merhaba M.S.A seni tanidigimdan beri hep TOG ailesinin içinde yer alıp elinden gelenin fazlasını yapmaya calistin her zaman bir projenin içinde olup hayalinin ve hedeflerinin peşinden kostun özellikle çocukların gözünde nasıl bir idol haline geldiğini sana yazdıkları mektuplardan notlardan bizzat şahitlik ettim umarım her sey gönlünce olur başarılar 😊😊

  • Kardeşim her şeyden önce bu süreçte destek verdiğin için sana çok teşekkür ediyorum senin gibi toplumsal barışa inanan biri olarak bu alanda ve sizlerle beraber olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum her şey gonlumuzce olsun cok seviliyorsun😄😄

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir