Kadir Kılıç

fb

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme Balıkesir Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu
 Eğitim Durumu Lisans Öğrencisi

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

2013 yılında Balıkesir üniversitesini kazandığımda herhangi bir topluluktan veya STK dan haberim bile yoktu bir gün arkadaşımın sosyal medyada bir yerel atakta çekildiği fotoğrafını gördüm ve kendisine burada neler yaptıklarını sordum ve bende üye olmak istediğimi sordum tabii oda bana burada üyelik olmadığını her şeyin gönüllülük ve sorumluluk çerçevesinde yapıldığından bahsetti. Bende bu süreçten sonra en yakın tarihte olan okul boyama etkinliğine katıldım. İlk başta neler olduğunu algılayamamıştım bir kenara çekilip insanları izledim ilk defa böyle bir yerde bulunuyordum çok hoşuma gitmişti ve gönüllük hayatım böylece başlamıştı.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusa, Uluslararası)

-Sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirme ve bilinçlendirme çalışmaları yaptığımız “Mutlu Patiler projesi “ dahilinde şimdiye dek 27 etkinlik ve etkinlik öncesi hazırlık sürecinde yer almaya çalıştım.

-Köy okullarını iyileştirme ve oradaki öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlayıp yerel katılım ile sürdürülebilir hale getirmeye çalıştığımız “Rengarenk Projesi” dahilinde 13 Etkinliğe katılım sağladım. Bunlardan 9 tanesi okul boyama ve çocuklarla çalışma etkinliğiydi.

-Gönüllü arkadaşlarımızın atölye çalışmaları ile birbirlerini beslediği Gençlere yönelik olan Akranba projesi dahilinde 120 civarı atölye ve etkinliğe katılım sağladım.

-Özel gereksinimi olan bireylere yönelik olan “Sengel Projesi” dahilinde 11 etkinliğe katıldım.

-Merkezdeki kıyıda kalmış ihtiyaç sahibi çocukların bulunduğu okullarda çocuklara Abi ve Ablalık yaptığımız “Nar Projesi” dahilinde 6 etkinliğe katılım sağladım.

-Yetişkin bireylere yönelik gerçekleştirdiğimiz “Çınar Projesi” dahilinde 5 Etkinliğe katılım sağladım.

-Bu yıl Baltog’a gönüllü olarak adım atan arkadaşlarla birlikte bu yıl yeni yazdığımız “Renkli Baharlar” projesi dahilinde 2 etkinlik gerçekleştirdik.

-Bunun yanı sıra Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz “Tog’a Bal K’Atak” ekibinde hazırlık süreci ve gerçekleştirme aşamasında yer aldım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

-2014-2015 ikinci döneminde “Akranba Projesin” de İletişim sorumluluğu yaptım.

-2015-2016 yılında “Mutlu Patiler Projesi “ Proje sorumlusu olarak faaliyet göstermeye çalıştım ekibimle beraber

-2016-2017 yılında Baltog Genel Koordinatörü olarak ekibimle beraber güzel dokunuşlar yaratmaya çalıştık.

-2016-2017  yılında yine Tog’a Bal Katak Atak koordinatörü olarak Ekibimle beraber gençlik temasına değinmeye çalıştık.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

2017 de bir atak fikrimiz vardı bunun için güzel çalışkan ekibimizle yola koyulduk ilk başta çok güzel gidiyorduk daha sonradan kaynak kısmına geldiğimizde sorunlar teker teker karşımıza çıkmaya başlamıştı istediğimiz kaynaklar büyük bütçeler olduğu için kimse böyle bir topun altına girmek istemiyordu. Tamda umutların tükendiği yerde ekip arkadaşlarımız sosyal medya üzerinden bir ünlü şahsiyeti etiketleyip destek isteye biliriz fikrini ortaya attılar bizde twitter dan Balıkesir büyükşehir belediye başkanını etiketleyip hem Balıkesir’de hem de sahadaki TOG örgütlenmelerinin desteğiyle istediğimiz dikkati çekmiştik. Büyükşehir belediye başkanıyla görüştük o süreç içerisinde aradığımız bütün kaynağı bulmuştuk çok mutluyduk. Bu benim TOG gönüllüsü olduğum sürede asla unutamayacağım bir andır çünkü gençler fırsatını bulduklarında başaramayacakları şey olmadığını göstermiş olduk.  😀

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

TOG da başladığım gönüllülük hayatıma daha sonradan karesi belediyesi gençlik meclisinde devam ettirdim daha sonra HABİTAT, TEMA, KIZILAY, GENÇ SİVİL, TEGV gibi yerlerde gönüllülük hayatıma renk vermeye devam ediyorum. Buralarda yerelden çok ulusal alandaki gönüllülük faaliyetleri takip etmekteyim. Karesi gençlik meclisinde üniversite yönetim biriminde ve gençlik politikaları birimindeyim. Habitatta sosyal medya okuryazarlığı siber suçlar ve sosyal medyada güvenlik üzerine eğitim eğitmenliğim bulunmakta. Tema Balıkesir gönüllüleriyle birlikte Balıkesir’de yenilenebilir enerji ve ekoloji koruması üzerine etkinliğe katılım sağlamıştım. TÜKODER ile Balıkesir’deki öğrencilerin ekonomik alanda alışverişte karşılaştıkları sahtekarlıklara karşı bilgilendirme ve seminerlere katıldım. Kendimi sosyal girişimci bir genç olarak lanse ediyorum ve gençliğin gücü adına olduğu her yerde bulunmak için elimden geleni yapmaya çabalıyorum.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Aslında son 1 senedir bu alanda birkaç araştırma yaptım ve kendi içinde bir sorgulamaya gittim 4 senedir gönüllülük yapmaktayım o kadar çok zorluklarla karşılaşıyorum ki hem de en yakınımdaki insanlardan. Siz bu işten para alıyor musunuz, niye bedavaya çalışıyorsunuz gibi sözlerle karşılaşıyorum. Bunun için onları suçlamıyorum çünkü Türkiye’de sivil toplum kuruluşları dernekler ve gençlik üzerine yapılan çalışmalar çok az destek ve hibeler az buda yönlendirme eksikliğini beraberinde getiriyor son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de üniversite gençliği bazında gönüllülük faaliyetlerine katılan STK ve Derneklere üyelikler %5’lik gibi çok üzücü bir rapor çıkmakta. Genel Türkiye bazında toplumun gönüllülük ve sosyal sorumluluk alanında %15’lik bir katılım sağlamaktadır. Durumun böyle olması aslında Türkiye’de STK’ların azlığı ve olanların birçoğunda siyasi bağlantılı olduklarını görüyoruz. Gençler bu alanda var olmaya çalışıyor karşılaştıkları engelleri sırasıyla aşarak Türkiye’deki STK ve dernekleri yaygınlaştırıp güzel işler başaracağız umarım ben bunu TOG ile beraber güzel tecrübe edinerek çevremdeki insanlara aktarmaya çalışıyorum insanlara ve topluma karşılıksız ve bir beklenti içinde olmadan tanımadığın insanlar içinde mücadele verebileceklerini gösteriyorum. Yurtdışında STK ve Gençlik dernekleri bir hayli fazla buda hibe ve desteğinde fazla olduğunu gösteriyor Türkiye’deki bazı STK’lar yurtdışındaki STK’larla ortak ulusal projelerle gençleri bir araya getiriyor. Türkiye de umarın en yakın sürede gençlik STK’larının artması ümidiyle.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Toplum gönüllüleri vakfı bence Türkiye’de gençleri destekleyen en geniş genç gönüllüye sahip sivil toplum kuruluşu gençlere özgüven ve enerji aşılaması onların daha güzel işler yapmasına olanak sağlıyor. Gençler Türkiye’de fikir ve düşüncelerine pek önem verilmeyen hatta cahil bir şey bilmeyen kuşak olarak bakılıyor. TOG gençlerin eksik olduğu ver gelişimlerini sağlayacağı eğitimler ve ulusal projelerle gençlere bilgi ve hibe desteğiyle gençleri fikir düşünce alanında doldurup bilgilerini akranlarına ve topluma aktarması için elinden geleni yapıyor. Verilen eğitimler aslında toplumda büyük yaralara tedavi olsun diye veriliyor cinsel sağlıktan demokrasi ve haklara kadar. Ben kendim üzerinden bir örnek vermek istiyorum. Ben TOG’a girmeden önce kendini ifade edemeyen toplum içinde konuşamayan ve sosyal hayattan uzak bir bireydim ama TOG a girdikten sonra hayatımdaki değişimler çok belli oluyordu ben hayatımı TOG’dan önce ve sonra olarak 2 bölümde yaşıyorum. Eğer ben bu değişimin bir parçası olduysam eminim TOG daha bir çok gencin hayatını değiştirmeye öncü olacaktır.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Yukarıda belirttiğim gibi genç gönüllüye en çok sahip olan TOG Türkiye’de kurulacak ve kurulmuş olan bir çok STK ya örnek olmalı ki düşünen ve sorgulayan gençleri toplumda görebilelim. TOG bazı alanlarda çalışırken devletle ve bazı kurumlarla çalışır ve buna iki tarafında karşılıklı etkileşimine sebep olur toplumda hor görülmüş ve itilmiş bireyleri tekrardan topluma kazandırmak bazen devlet eliyle yapmak zor olabiliyor burada STK’lar devreye giriyor. Bana göre bu alanda önce TOG a daha sonra diğer STK lara büyük işler düşmektedir toplumların değişime ihtiyacı vardır ve bunu yetişkin bireylerle değil o toplumun yetişmekte olan ham meyveleriyle olur bunlarda gençlerdir. Bir atakla toplumda hor görülmüş insanların sokak ve evlerini rengarenk boyayarak onların hala bu toplumda var olduklarını kanıtı değil de nedir? İyi ki varsın toplum gönüllüleri…

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Aslında ben geçen sene başvuru yapacaktım ama koordinatör olduğum için başvuramadım. Artık 4 senedir bu alandayım hemen hemen TOG un ilklerinden işleyişine kadar her şeye hakimim sadece ulusala ve herhangi bir projeye hiç seçilmedim gidemedim bunun eksikliğini böylece gidereceğime ve sahadaki gönüllü arkadaşlarımın sorunlarını yönetim kurulunda daha net ve gerçekçi bir şekilde dile getireceğime inanıyorum. Yönetim kurulunda bulunabilme ve sorumluluk alabilme bilincine sahip olduğumu düşünüyorum çünkü biz sahada gönüllülük yaptığımız zamanlarda bazen çok büyük eksikliklerle karşılaşıyorduk ama kimseye söyleyemiyorduk çünkü kimseyi tanımıyorduk sahadan şimdi ise bu tarz sorunlara tekrardan meyil verilmemesi için bu alanda olmak istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Aktif bir gönüllü ve sosyal girişimci bir bireyim kendimi bu alanda daha fazla geliştirmek istiyorum. Hem ulusal hem de yerelde gençlerle çalışan STK’larla görev alıp Türkiye’de bir aktivist olmayı çok istiyorum bu ülkenin insanları için din, ırk , mezhep ayrımı yapmadan herkesin sesi olmak istiyorum çünkü bu ülkedeki insanlar her şeyin iyisini hak ediyor dünyadaki bütün insanlar gibi.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

TOG da aslında gençlerin büyüyüp yetişkinliğe geçişindeki değişim gibi kendini değişip yenilemesi gerekiyor  dünyadaki vizyona göre kendini yenilemeli yeni fikirler projeler insan hakları ortak evrensel değerler sürdürülebilir hedefler ve değişen teknoloji… değişen her şeyde bizde gelişmeliyiz TOG bünyesinde çalışan bazı insanların değişmesi lazım mesela gerçekten bu görevi hak etmeyen sosyal sorumlulukla kişisel sorunlarını karıştırmış bazı bireyler var bunu bazen sahadaki arkadaşlarımdan bazen de başka örgütlenmedeki dostlarımızdan öğreniyoruz. Değişmeyecek tek şey ise gençliğin gücünü ve enerjisini sakın kaybetmemeli TOG hep genç kalmalı.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Bana göre ilkeler bazen ofis çalışanları ve sahadaki gönüllüler tarafından ihlal edildiğine şahit oluyorum ve bu gerçekten çok üzücü. Bunu bazen yeni gönüllü arkadaşlarımız görüyorlar bize sorduklarında açıklamakta zorluk çekiyoruz bu yüzden buna dikkat edersek ve sarı anahtarda ve diğer anahtar eğitimlerinde ilkelerin öneminden üzerine basarak bahsedersek daha güzel olur.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Olumsuz yanlarımdan bahsedeyim ilk önce. Ben çok tez canlı biriyim bir şeylerin hemen olmasını isterim ve bu konuda bir çok olumsuz durumla karşılaşabiliyorum diğer bir kötü yanımsa çok çabuk sinirlenip yaptıklarımdan pişman olabiliyorum ve kırdığım insanlardan özür diliyorum. Olumlu yönlerimse tuttuğumu koparan hemen pes etmeyende bir özelliğim var sabırsız olduğum gibi böylede tuhaf biriyim mesela 4 yıldır TOG un o kadar eğitimine ulusal yerel projelerine başvuruyorum seçilmiyorum yine de pes etmek yok diyorum gönüllüğü insanlara karşılıksız yardım etmeyi ortak ve ekip çalışmasını çok seviyorum güzel insanlarla güzel işler başarabiliyorum. En çok beni olumlu yönde etkileyen ailemdir.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir