Hatice Berk

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Aksaray TOG
 Eğitim Durumu Asü Besyo 3. sınıf

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Lisede çok sevdiğim bir ablamın okul boyamadaki resimlerini görüp tog ne diye araştırmaya başladım  ve  ilk orda togu tanıdım. Üniversiteye ilk başladığımda baya araştırdım ama tog daha yeni ve aktif olmadığı için ulaşamadım bunun üzerine  farklı topluluklarda gönüllülük yaptım ikinci sınıfın aralık ayında bir arkadaşım sayesinde togun aktifleştiğini öğrenip gönüllüsü oldum ve çok mutluyummm 😊

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Ilk genç mültecileri destekleme projesi kapsamında istanbulda bir eğitim aldım. Bayer genç bilim elçileri projesinde eğitim aldım ve bilim elçisi olarak projeyi örgütlenme ile başlatacağız. Iyi gelecek sağlıklı gençlik hareketi kapsamında 8 modülün kolaylaştırıcılığını yapıyorum. Yerel ve ulusallarda oturumlar yapıyoruz. Örgütlenme desteğiile de sağlıklı okul hareketi projesini yapacağız. Yerelde ise tegv ile ortak proje kapsamında haftada iki gün çocuklarla bilim etkinlikleri yapıyorum. 3 aralık dünya engelliler haftası 8 mart dünya kadınlar günü köy okulu şenlikleri bilim şenlikleri gibi etkinliklerde yer aldım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Aksaray TOG`un eş koordinatölüğünü yapmaktayım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Togdaki her kaynak çalışmasına çıkmam ayrı ayrı ilginç olaylar oluyor. Dilenciden dolandırıcıya kadar sınanıyorsunuz 😊

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

TEGV` de 1 yıla yakın gönüllülük yapmaktayım. Bilim AB de çocuklarla haftanın belirli günleri çalışmaktayım. Lösevin  aksaray  üniversitesi  kolunda yapılan çalışmalara elimden geldiğince destek atmaya çalışıyorum köy okullarında şenlikler hastalık tanıtım vb. Etkinlikler. Gençlik merkezine bağlı projelerde etkinliklerde gönüllü olarak yer alıyorum.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Daima değişimin öncüsü oluyorlar. Hiçbir çıkar ilişkisi olmadan dostluk ve dayanışmanın mümkün olduğunu en güzel şekilde gösteriyorlar.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

gündelik hayatımızı ve toplumsal gelişimi etkileyen konularda söz sahibi olabilmek için sivil topluma katılım her zamankinden önemli hale geliyor. Bu yüzden de tog gençlere bu imkanı sağladığı için bizlere söz hakkı tanıdığı için değişimindeki rolü oldukça fazla ve temeli gençlere dayalı olduğu için oldukça sağlam olmalıdır. Bütünleştirici güç olmalıdır.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Gençleri bu konuda aktif olarak dahil etmeli bütün gençleri bir araya toplamalı ve değişimi onların enerjisiyle yapmalıdır.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Genel olarak bu sorularda cevabım istiyorum çünkü istememin bir nedeni yok derim ama tog da bişeylerde söz sahibi olmam düşüncelerime değer verilmesi beni gerçekten motive ediyor. Bişeyleri yapmayı kadın olarak toplumdaki gücümü insanlara değer vermeyi bişeyleri değiştirebildiğimi tog da öğrendim ve hala da yeni şeyler öğrenmek istiyorum bu yüzden yönetim kurulu üyesi olmak istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Vakıf benim ve diğerlerinin gözünde oldukça önemli ve üst düzeyde çünkü her sene daha da üstüne ekleyerek devam eden çok güzel şeyler var ama daha çok destekçimiz ve herkesin bizi tanıdığı ortaklaşa çalışabildiğimiz dayanışmanın daha çok olduğu koccaman bir aile olarak görmek istiyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Gençlerin söz sahibi olması,akran eğitimleri  olduğu gibi kalmalı kendini önemli hissetmediğimiz sürece kimseye iyi hissettiremeyiz çünkü.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Sari anahtar yani oryantasyon da bunlar çok güzel anlatılıyor anahtar eğitimleriyle bunlar daha da güzel benimsetiliyor ama insanın yaşayıp deneyimlemesi en kalıcısı oluyorki buda zatenyaşam boyu öğrenme ilkemizde var bütün ilkeler birbirini destekleyici şekilde tamamlıyor. Ekip çalışması farklılıklara saygı ve diğer ilkeler  oturumlar şeklinde değilde biraz daha kendimizin deneyimleyerek olması olabilir üstünde biraz daha düşünürsek iyi fikirler ortaya çıkabilir.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Ruh hastasının tekiyim 😊 normal hayatta çok üşengeç ve umursamazım ama işler toga ve sevdiğim şeylere gelince yerimde durmuyor hatta  kendime vakit bile ayırmıyorum bu performansımı okulda göstersem yüksek ihtimal profesör olurdum 😊 olumlu mu yoksa olumsuz mu pek karar veremedim ama olsun 😊 en güzel olumlu  yönüm her olaya pembe gözlüklerle bakabilmem bazen fazla olsada asla pes etmem 😊

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir