Gökçe Güney

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Hacettepe Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu  Öğrenci

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Okulumuzun oryantasyonun son gününde bütün okul örgütlenmelerini olduğu fuarda gezinirken gördüm ve oradaki insanlarla biraz konuştuktan sonra katılmaya karar verdim,adımı yazdırdım ve 2 senedir sizlerle beraberim

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Kendi örgütlenmemizde hazırlamış olduğumuz her etkinlik ve projede elimden geldiğince fazlaca yer almaya çalıştım. Bunlardan bazıları 8 Mart etkinliği , 23 Nisan Atölyesi, 25 Kasım Atölyesi, Film gösterimleri, Mektup arkadaşlığı , Hayal Edebilmek İçin Projesi. Kendi örgütlenmem dışında ise Dicle Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği ‘Toplumun Sesi ve Rengi Atak’ a seçildim ve gittim. Starbucks sponsorluğunda gerçekleştiren Okul Boyama Yerel Atağına katıldım. Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz
Projesine seçildim, eğitim aldım, atölyeler yaptık lakin izin sürecinde gerçekleşen sorunlar nedeniyle o sene Ankara’da proje etkinleştirilemedi. Örgütlenme olarak bu sene Dove Özgüven Projesi’ne seçildik ben de projenin Ankara kadrosunda yer almaktayım. Ayrıca bu sene atak sorumlusu olduğum örgütlenmemde 3 hafta önce ‘PatiAtak’ Yerel Atağını gerçekleştirdik.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Atak sorumlusu

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz eğitimlerini aldığımız sırada deneyimlemiş kişilerden dinlediğim hikayeler beni çok etkilemişti ve bu bölümümde alanımı seçmem için çok etkili olan bir gündü. Dove Özgüven projesine katıldığımda oradaki insanlarla lisede yaşadığım zorbalıkları paylaştım ve sadece projede çalışacağımız gençleri değil kendi içimde de bazı sorunlarımı çözmem için güzel bir adım olduğunu hissettim ve aslında kendime olan özgüvenim de o süreçte yenilenmiş oldu. Hayal Edebilmek Projesi kapsamında ÇinÇin Mahallesindeki okula gittiğimizde kapıdan girene kadar
büyük bir önyargı ve korku içinde olduğumu fark ettim lakin oradaki çocuklar bana saf sevgiyi gösterdiler ve hayata karşı bakış açımı değiştirmeme yaradı. PatiAtak gerçekleştirdiğimiz ilk gün servis kapısı açılır açılmak köpekler tarafından sevgi yağmuruna tutuldum. Hayvanları hep severdim sanıyordum lakin o 2 gün boyunca orada onlarla içli dışlı olmak içimdeki asıl sevgiyi ortaya çıkardı ki hatta ismi ‘Güneş’ olan bir köpekle dost olduk ertesi tekrar gittiğimizde yanıma ilk gelen ve beni
tanıyan o oldu bu beni çok duygulandırdı ve şu an onu çok özlüyorum. Aslında paylaşmak istediğim çok hikaye var bir tane paylaşmak zor geldi ve bende kısa kısa birkaç tane paylaştım çünkü 2 senedir Toplum Gönüllüsü olarak yaptığım her şey şu an memnun kaldığım ve daha çok keşfetmek istediğim benliğimi bulmama yardımcı oluyor başladığım nokta ile şu an olduğum nokta arasındaki farkları görebilmek bile güzel ve bir şeyler yaptıkça paylaştıkça daha çok yere kişiye canlıya ulaşma arzumu artırıyor.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

2 sene önce Atatürkçü Düşünce Derneğin’de yine gönüllü olarak yer aldım.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Aslında az önce kendimden de örnek verdiğim gibi insanın benliğini bulmasında önemli etkenlerden birisi bence sivil toplum kuruluşları. Çünkü hayatımızın her yönüne baktığımızda zorunluluklar yaptırımlar çevremizi sarmalamış durumda olduğunu fark ediyoruz. Bu insanın kendini hapsetmek zorunda kaldığı zamanlara neden oluyor lakin sivil toplum kuruluşları insanın nefes almasına ve özgürlük alanları oluşturmasına yardımcı oluyor. Türkiye’de olsa Dünyada olsa bence bu evrensel bir duygu gibi. Tabiki bizim şartlarımız Dünyadaki diğer sivil toplum kuruluşlarına nazaran daha zor çünkü aslında daha fazla hapsolmuş ve yaptırıma maruz kalmış bulunuyoruz ama bu da bir açıdan bizi daha çok paylaşımda bulunmaya itiyor ve haklar hukuklar insanlar üzerinde daha çok düşünüp daha çok neler yapabiliriz sorusuna gitmemizi sağlıyor. Ama elbette daha çok desteklenmeyi hak etmekte sivil toplum kuruluşları çünkü bir şeylere olan değerleri konuşabilmeyi ve hissedebilmeyi aslında buralarda daha belirgin hale getirebiliyoruz.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG gibi sivil toplum kuruluşları insanlara insan olmayı daha çok hatırlatan kuruluşlar aslında. Evet her kuruluşun kendi içinde büyük bir değeri ve değişimde etkisi oluyor lakin TOG bunların arasında hayatın her alanına hitap edecek bir yere sahip oluyor bana göre. Çünkü ürettiğimiz fikirler gerçekleştirdiğimiz projeler ve insana kattığı değerler aslında her şeye yönelik oluyor. Çünkü dokunduğumuz şeyler bir insan bir hayvan ya da bir bitki olabiliyor. Bu aslında değişimin asıl gerçekleşebileceği noktası oluyor. Bu tarz kuruluşta yer alan birisi kendini hem geliştirirken hem de çevresindeki şeyleri iyileştirebiliyor ve bu toplumun içinde daha fazla ışığa umuda neden oluyor.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG insanları olduğu gibi kabul eden ve içten şeylerin hissedebileceği bir platform. Çünkü ne olursan ol eğer gerçekten bir şeyler yapmayı istiyorsan sen de kendini o ekibin içinde hissediyorsun bir bütünlük kurabiliyorsun. Bu insanların önyargı oluşturmadan girebileceği katılabileceği bir yer oluyor aslında. Ve kendine bir şeyler kata kata ilerlediğin yolda daha da büyüdüğünü fark ediyorsun bunun sivil toplumda daha da fazla yayılması ve daha çok insanın duyması gerekmekte.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Deneyimlemek istediğim alanlardan birisi ve daha çok şey öğrenip büyüyebileceğimizi hissetiğim için olmak istiyorum diyebilirim. Bir de çok güzel havası oluyormuş yk üyelerinin bunu da tatmak istiyor insan

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Daha fazla fazla gönüllerinin olduğu ve her ilin çok daha aktif olduğu adını duyurduğu işler olmasını görmek isterim. Şu kadar kişiye ulaşalım değil de bu kadarına ulaştık ve hatta daha daha daha fazlasına ulaşıyoruz cümlelerinin çokça yankılandığı bir yerde görmek isterim.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

İçtenliği hiç kaybolmasın insanlara yaklaşımı, girişimci ruhları ve daha fazla ne yapabiliriz duygusu gitmesin. Hep kalsın. Değişmesi gereken şey şu olabilir eğitmen seçimlerindeki sayı artırılsa biz de eğitmen olabilsek ya da ataklara katılım sayısı artsa bence fena olmaz yani. Bunun dışında asıl ciddi olarak da İnsan doğası gereği hırslı oluyor ve bazen örgütlenmelerde oluşan bu alt üst ilişkileri bence kesin olarak değişmeli.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Adil ve eşitlikçi olmayı gösteriyor ve ekip nasıl olur nasıl hepimiz eşitiz ve bu eşitlikle neler yapabiliriz, gönüllü olmak bu şekilde bir şeyler gerçekleştirebilmek bunları insana göstermede, öğretmede TOG ilkeleri büyük bir kaynak. İlkelerin benimsenmesi tek başına gerçekleşebilmesi zor bir durum çünkü ekip içinde bu benimsendiği zaman insanlarda yayılması daha çok mümkün oluyor. Şöyle ki elimizde yasalar ilkeler olmasına rağmen hayatta bunu ne kadar uygulayabiliyoruz bu
meçhul lakin bir yerlerden gördüğümüzde ve onu hissedebildiğimizde bunu uygulamak insana daha kolay geliyor bu yüzden TOG ilkelerinin benimsenmesinde ekibin rolü çok büyük oluyor. Bir kişi bile benimsemediğinde küçük bir çatlak oluşabiliyor. Olması gereken ilkeler ve olduğunda güzel şeyleri ortaya çıkmasında etkili olan ilkeler bu yüzden bunu hissettirmek ve yaygınlaştırmak hepimize düşen bir iş gibi.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Bence olumlu ama insanlarca olumsuz bir yönüm olan kendimden çok başka şeyleri düşündüğüm ve kendimi dibine kadar yorulsam da insanların mutluluğu için harcadığım yönüm. Çok gülerim bu da olumlu bir yön bence ve motivasyon yükseltmede bu gülüşlerim büyük etki yaratıyor. Girişken ve her zaman heyecanlı bir ruha sahibim gaza gelmede ve getirmede iyi olmamı sağlıyor. Olumsuz olarak ilk başta çok utangaç ve içe kapanık sessiz görünmem sonradan açılmam galiba bu baya olumsuz bir yön bence çünkü bazen 2 günlük eğitim oluyor ben 2. Günün yarısında yeni utangaçlığımı atmış oluyorum. Ama bunu yenmek için çabalıyorum.

12 Comments
  1. Merhaba Handecim, aslında birçok hayal var bana ilham olan yoluma ışık tutan lakin bazıları çok başka olur ve gerçekleşmesini en içten şekilde istersin benim de böyle bir hayalim var o da AGB projesi gibi çocuk cezaevleri ve suça itilmiş bireyler hakkında bir proje gerçekleştirmek ve bu alana dair yapılmış olan projeleri yaygınlaştırmak , daha fazla farkındalık oluşturabilmek istiyorum daha daha daha fazla gönüllüyle suça itilmiş çocuklar ve onların hayatları için iyi bir şeyler, onlara umut veren bir şeyler yapabilmek hayalim.

  2. Merhaba gökçe videonu izleyip cevaplarını okudum çok ilgimi çekti. Bence çok iyisin tebrik ederim seni 🤗

  3. Gökçecim güzel fikirlerinin, güzel kalbinin, güzel hayallerinin ve şimdiye kadar yerelde yaptıklarının farkındayım 🙂 Seni yönetim kurulunda görmeyi çok isterim. Sonuç ne olursa olsun bol öğrenmeli bir süreç olsun.

    • Halecim bu güzel desteğin için çok teşekkür ederim çok mutlu ettin beni, ben de yönetim kurulunda olmayı çok istiyorum umarım olurum ve hepimiz adına bol öğrenmeli bir dönem olmasını diliyorum 🙂

  4. Gökçe merhaba,
    Yaptığın şeyler, hayal ettiklerin ve yapmak istediklerin beni çok etkiledi.Özellikle hayvanlarla ilgili olan atak benim için bir numara diyebilirim.Kendine katmak istediklerinle beraber bizlere de katacağın çok şey olduğunu düşünüyorum umarım bu süreç sana mutluluk ve başarı getirir.Hep mutlu ol, gönüllü kal ve başarılar. 🙂

    • Didemcim çok teşekkür ederim bu güzel yorumun için… hayvanlarla ilgili tekrar projeler yapmak istiyorum umarım hep beraber yaparız bunu ve onlarla harika anılar biriktiririz 🙂 Hepimizin birbirine güzel şeyler kattığı ve tüm aday adaylarının da mutlu olacağı bir süreç geçiririz umarım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir