Egemen Ersoy

fb

 Cinsiyet Erkek
 Örgütlenme Afyon Tog
 Eğitim Durumu Afyon Kocatepe Üniversitesi İstatistik Bölümü Mezunuyum

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

TOG ile tanışmadan önce de sosyal hayatta aktif biriydim. Mesela AKUT, öğrenci kulüpleri… Çevremden TOG’u duymam ve sosyal medya da gördüğüm Tanışma Partisi’ne hemen ardından da düzenlenen etkinliğine katılmamla 2015’ten beri Afyon Toplum Gönüllülerinin içindeyim.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusa, Uluslararası)

Ulusal da 26. Akbank Caz Festivaline katıldım. Yerel de proje olarak istiridye, mektup arkadaşlığı, mesleki kütüphane, Bir renk bin tebessüm etkinlik olarak 8 Mart Dünya Kadın Hakları, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü, Otizm Konferansı. Bu etkinlerin içinde proje sorumlusu yada sorumluluğunu yeni almış arkadaşlara kolaylaştırıcı olarak da yer almışlığım vardır.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

İletişim Sorumluluğu

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Toplum Gönüllüsü olmak harika bir şey Mesela, sadece etkinlikte ya da toplantı da değil hayatının her anında Toplum Gönüllüsü olabilirsin. En güzeli ise TOG’u hiç duymamış kişilere anlatmak. Bu kişi bir okulda müdür, öğretmen de olabilir kirayı almaya gelen ev sahibi de kaynakta tanıştığın esnaf abi de olabilir okuldaki sıra arkadaşın da .Benim en güzel hikayem bu işte Toplum Gönüllüsü olmak

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

AKUT da yer aldım. Kuruluş aşamasındaydı. Açılış organizasyonu ve operasyon tatbikatında bulundum.

AHBAP da yer alıyorum. Yeni oluşan bir STK, farkındalık oluşturmaya çalışılan etkinliklerinde yer aldım.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun harekete geçmesinin büyüyen bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarının güçlendiğine inanıyorum. Yani duyulan ihtiyacı karşılamak için bireysel olarak harekete geçen siviller sayesinde sivil toplum kuruluşlarının gittikçe güçlendiğine ve güçleneceğine inanıyorum

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG gençleri güçlendirerek toplumun da güçleneceğini aynı zaman da yetişkinlerin rehberliği ve desteği ile oluşan birlikteliğin ulaşacağı güçle, ‘eleştirmek değil değiştirmek için’ çıktığı yol da Türkiye’nin değişim sürecinde ki rolünü net şekilde vizyonu ve misyonuyla belirlemiş olduğunu düşünüyorum.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG gençlere daha fazla yoğunlaşmalı ve gençlerin kendini daha fazla gösterebileceği bir ortam oluşturma konusunda çalışmalarına devam etmeli diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye de özgür ortamın sınırlı olması gençlerin kendi güvenini kazanmasını kısıtlayabiliyor. Buna çözüm olarak da üretilen projeler de kendi düşünce ve fikirlerini özgüce savunabileceğini görmesi toplumda ki ihtiyacı karşılamış olacağını düşünüyorum.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

TOG ile tanışmam 2015 yılında oldu. TOG kafasını sevdim ve benimsedim. Okulumu bitirdiğim halde TOG içerisinde aktif olarak hala rol almaktayım. TOG benim ailem oldu bana kendinden bir parça kattı ,zihnimi genişletti ve ben de artık kendimi bir parçası hissettiğim bu aile için daha fazlasını yapmak istiyorum bundan dolayı Yönetim Kurulu üyesi olmak için başvuru yaptım.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın durmadan ilerleyeceğini ve 5 yıl sonra daha büyük organizasyonlar düzenleyen daha büyük kaynaklar bulabilen daha çok gönüllüsü olan ve daha çok insana ulaşmayı başarabilecek bir seviyeye geleceğini düşünüyorum. Yapacağı etkinliklerle hem ulusal da hem de uluslararasında dikkatleri üzerine toplayacak bir vakıf olduğuna inanıyorum. Ayrıca ilerleyen yıllarda dikkatleri üzerine toplamasıyla Türkiye’nin umut dolu bakışlarında yer edineceğini düşünüyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Şuanda TOG da değişmesini öngördüğüm bir şey yok. Toplum şartlarına en uygun sistemi kendi içinde barındırdığını düşünüyorum ve zaman geçtikçe TOG kendini geliştirmeye devam edecektir buna inanıyorum. Değişmeden kalmalı konusunda ise hiyerarşinin olmaması kesinlikle kalması ve gençlerin söz sahibi olduğu bu ortamın bozulmaması gerektiğine inanıyorum.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

TOG’un ilkeleri için olabilecek en iyi ilkeler diyebilirim. Benim TOG’u bu kadar benimsememi bu ilkelere borçluyum. Ayrıca bu ilkeler bana sosyal hayatta da kendimi geliştirmem ve güvenimi kazanmam konusunda çok yardımcı oldu. İlkelerin benimsenmesinin en etkili yolu örgütün sürekli etkinlik ve projelerle aktif olması ve kişinin bu ilkeler ışığın da aktif rol alması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekil de önce kişi etkinlikleri benimseyecektir ve sonra yaygınlaşmasında yardımcı olacaktır.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Bir ortama ilk girdiğim de genellikle tedbirli olurum ortama ısındıkça ayak uydurabilirim. Risk almayı severim hayatın seçimlerden ve alınan risklerden oluştuğunu düşünmekteyim. Sıcakkanlı insanımdır genellikle. Dişlerimin yamukluğunu dert etmediğim sürece gülmeyi de seviyorum. Kaliteli bir espri potansiyelimin olduğuna inanıyorum. Hayatı uzun vadede planlayarak  yaşamayı seviniyorum.

2 Comments
    • Tog içerisinde yer aldığım bütün etkinlik ve projeler de ulaşabildiğimiz çocuklardan sadece birine dokunmak sadece birinin bile umudunu yeşertme ihtimali hep beslendiğim gücüm yani ilham kaynağım olmuştur. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir