Duygu Çağla Erzik

fb

 Cinsiyet  Kadın
 Örgütlenme Mustafa Kemal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu  Lisans (Öğrenci)

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Kafe’de otururken; Beyza adında bir arkadaş geldi. Konuşmaya başladı “yarın eğitim varmış” dedi. Biz de “İyi gidersin işte” dedik. Sonrasında “Çilingirler gelecek” dedi. Tabii biz bunu ‘Çilingir’ olarak anlıyoruz, tamam sen git, biz çilingirle ilgileniriz dedik ve sohbete devam ettik. Beyza gülmeye başladı ve çilingirin ne olduğunu anlattı. Bunun üstüne yapılan kötü esprilerin haddi hesabı yoktu 😊. Merak ediyorum tabii kim bu çilingirler diye; diğer gün eğitime ben de katıldım ve bir daha TOG’dan ayrılamadım 😊.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Sürdürülebilir Projeler

 • İTÜ Gönüllülük Kulübü ile birlikte yürütmüş olduğumuz; Nar Harekâtı adlı projede Sevgi Evlerindeki çocuklarla atölyeler gerçekleştirdik.
 • Bayer Genç Bilim Elçileri Projesini gerçekleştirdik.
 • Hadi Oyuna projesiyle otizmli çocuklarla etkinlikler ve sosyal aktiviteler gerçekleştirdik.
 • Saçlarımı Savurur Haklarımı Savunurum adlı projede 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ithafen kadına şiddetin hukuksal ve toplumsal boyutunu anlatan seminer ve etkinlik düzenlendi.
 • Ali İsmail Korkmaz Vakfına kütüphane desteği sağlandı.
 • Huzurevi ziyaretleri gerçekleştirildi.

Projeler

 • İstanbul ve Ankara olaylarında kaybettiğimiz canlar için Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Kampüsünde fidan dikme gerçekleştirildi.
 • Birçok okul yenileme projesinde yer aldım.

Bölgesel

 • Melodika atak:  Samsun ve Sivas örgütlenmeleri ile Hatay/Arsuz Konacık İlkokulunu yenileme ve iyileştirme projesi kapsamında kamp yapıldı.

Ulusal

 

 • Mersin Rengarenk Atak’ına katıldım.
 • Bayer Genç Bilim Elçileri Eğitimine katıldım.
 • 27.Gençlik Konseyine katıldım.
 • Ankara İhtiyaç Belirleme Toplantısına Katıldım.

 

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Gönüllü Sorumlusu ve Koordinatörlük

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Hayvanları çok seviyor olmama rağmen başta kedi olmak üzere birçok hayvana karşı alerjim var.  Genel toplantıya gönüllü arkadaşın köpeği ‘Lili’ gelmişti. Herkes başını okşarken; ben köşe bucak kaçmaya başladım. Daha sonrasında herkes sev sev diye ısrar etmeye başladı. Lili’ye dokundum, dokundukça dokunasım geldi. O toplantıdan sonra köpeklere dokunmaya başladım. Artık korkularımın üstüne gidebiliyorum 😊

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfında gönüllülük yapmaktayım.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Dünya’da Sivil Toplum Kuruluşlarının etkili olduğu ülkelere baktığımızda; genelde demokratik ve gelişmiş hayat standartlarına sahip ülkeler olduklarını görmekteyiz. Bunun en büyük nedenlerinden biri Sivil Toplum Kuruluşlarının birçok konuda farkındalık yaratarak bilinç düzeyini yükseltmeleridir.

Türkiye’de ise durum biraz farklılık göstermektedir çünkü demokrasinin bazen değişkenlik göstermesi ve keyfi kararların alınması Sivil Toplum Kuruluşlarının yapmak istedikleri faaliyetlerin önünü tıkamaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları ülkelerin demokratik süreçlerine daha çok dahil olmaları ve çalışmalarını sürdürdükleri alanlarda daha çok hak temelli çalışmalara odaklanmalıdırlar.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Toplum Gönüllüleri Vakfı vizyon ve misyonu doğrultusunda çalışmalarını devam ettirdiğinde birçok gencin değişim ve dönüşümüne destek olmuş olacaktır; bu gençlerin topluma dokunma, dayanışmanın gücüyle bir şeyleri değiştirme ve hak temelli çalışmalarla daha çok farkındalık yaratarak, toplumsal barış hedefiyle attığı ve atacağı her adımla birlikte Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne büyük katkı sağlayacak bir vakıf olacaktır.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

“Eleştirmek için değil değiştirmek için” çıktığı bu yolda daha geniş kitlelere ulaşarak hak temelli çalışmalarına devam ederek adalet ve fırsat eşitliği kavramlarını toplumun her kesimine benimseterek vizyon ve misyonunu sürdürmelidir.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Toplum Gönüllüleri Ailesinde üç yılda elde ettiğim deneyim ve farkındalıkları daha geniş kitlelerle paylaşırken yeni deneyim ve farkındalıkları elde etmek istiyorum. İleride sivil toplum alanında çalışmayı düşünüyor ve Sivil Toplum Kuruluşlarının işleyişinde çok önemli bir yere sahip olan Yönetim Kurulunun karar mekanizmasında yer almak istiyor ve olabildiğince yeni kazanımlar elde etmeyi planlıyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Türkiye’nin tüm kesimleri tarafından tanınması, Dünya’da yankı uyandırması ve Vizyonu olan  toplumsal barışı gerçekleştirmesini yeni hedeflerle yoluna devam ederken görmek istiyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Toplum Gönüllüleri Vakfı İnformal ve Akran Eğitimini benimsemiş ve bu doğrultuda misyonunu devam ettirmektedir. informal ve akran eğitimlerinin gençlerin kendilerini daha iyi anlatabileceği, geliştirebileceği, kazanım sağlayabileceği alanlar olarak kalması gerektiği düşüncesindeyim.

Değişim olarak ise; ilkelerin daha da renklendirilmesi ve zenginleştirilmesi bulunduğu konumdan aşağı olmaması gerektiği düşüncesindeyim.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Toplum Gönüllüleri Vakfı ilkeleri insan hakları çatısı altında çok kapsayıcı ilkelerdir. Bende en çok etki bırakan ilkelerden ikisi şunlardır: Farklılıklara Saygı ve Girişimcilik ilkeleridir.

Farklılıklara Saygı: Yaşadığım toplumda iki cinsiyet ve tek mezhebin olduğu kapalı bir yapının olması farklılıkların yok sayılmasıyla büyüdüm. Toplum Gönüllüleri Vakfı bu algılarımı değiştirerek dünyaya yeni bir pencereden bakmamı sağlayarak; cinsiyet, din, mezhep, ten rengi ve dil ayrımı olmadan tüm insanların bir arada yaşayabileceğini gösterdi.

Girişimcilik İlkesi: Sosyal Girişimcilik yönümü geliştirerek toplumda kendimi daha iyi ifade etmemi ve geliştirmemi sağladı.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Olumlu Yönlerim: 2 dinler 1 konuşurum insanları dinlemeyi sever; bir şeyler öğrenmek için dinlemem gerektiğini ve doğru anlamam gerektiğini bilirim. Vicdanlı oluşum kin ve nefrete bürünmeden doğadaki tüm canlıları sever ve haklarını savunurum.

Olumsuz Yönlerim: İnatçı bir yapıya sahibim. Bazen olumlu bazen olumsuz yön olarak yer değiştiriyor olsa da çoğu zaman olumsuz yanları hayatıma etki ediyor. Diğer olumsuz yönüm ise fazla detaycı olmam. Bir süre sonra beynimi çok fazla yorması küçük detaylardan bir şeyler yakalamaya çalışmam diyebilirim.

 

21 Comments
 1. Duygucum bu tecrübe ile seni yönetim kurulunda görmek istiyorum. Başarılar dilerim canım arkadaşım 🙂

  • Azizcim çok teşekkür ederim bilmukabele 🙆 umarım güzel bir süreç olur benim ve diğer aday adayı arkadaşlarımız için 😊

  • Merhabalar Hande
   Toplumsal konularda daha aktif rol almak bir şeyler yapabilmek beni motive ediyor.
   Toplumsal fayda sağlayan bir toplulukta yer aliyor olmak tüm hayalleri mümkün kılmaya yetiyor. 😊

 2. Aynı zamanda Duygu Çağla Erzik 8 Mart (2017) Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Köylü kadınlar ile vakit geçirme ve kadınlara yapılan kadın hastalıkları seminerinde yardımlarını eksik etmemiş, projeye gönlünü vermiştir.
  [Küçük bir dipnot geçmek istedim]
  Başarılar diliyorum 😊

  • Hepimizin bı dolu emek verdiği çok güzel bir projeydi 🙂
   Güzel dileklerin için sonsuz teşekkür ederim TOG’un iyi ki’leri bitmek bilmiyordu. Yine yeniden İyi ki 🙂

 3. Yaklaşık Beş yıldır gönüllülük yaptığım Mustafa Kemal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğunda tanıma fırsatı yakaladığım en harika insanlardan biridir kendisi 🙂 Kadın hakları konusundaki yüksek hassasiyeti Tüm gönüllülere aynı samimiyetle yaklaşması Tog dili dediğimiz ortak uzlaşı dilini en iyi şekilde kullanması, içtenliği sıcakkanlı oluşu ve benim en çok önemsediğim sorumlu gönüllülük bilinci ile Tog Vakfı yönetim kurulunda ve daha birçok profosyonel alanda yer alması gereken nadir isimlerden biridir.Oylama sistemi içersinde Yk olarak seçilir yada seçilmez şuna yürekten inanıyorum ileride sivil toplum alanında harika işlere imza atacak Tanrı tarafından seçilmiş bir kişidir Duygu Çağla Erzik 🙂

  • Her satırını sevgiyle dilimde teşekkürlerle okudum minnettarım koskocaman ekibimize 🙂
   Mustafa Kemal Üniversitesi Toplum Gönülleri Topluluğunun kazandırmış olduğu özü de sözü de güzel dostum!. Her zaman yanımda olduğun için destek olduğun için bana benden çok güvendiğin için milyon tane şey için için için için için! çok teşekkür ederim.Sevgi dolusu iletiyle motive ettin beni iyi ki demekten öteye gidemediğim bir an daha. İyi ki, iyi ki, iyi ki, iyi ki! 🙂

 4. Seçildiğin taktirde bu görevi en iyi şekliyle ve layıkıyla yüreteceğinden eminim. Dilerim her şey gönlünce olur. Başarılar 🎈😊

  • Seçilmekten daha güzel bir şey o da; bana benden çok güvenen biricik ekibim iyi ki varsınız 🙆
   Her şey gönlümüzce, gönlümüz de daima bir olsun 💦
   Çok teşekkür ederim güzel dileklerin için.🙆

 5. Seçilmekten daha güzel bir şey o da; bana benden çok güvenen biricik ekibim iyi ki varsınız 🙆
  Her şey gönlümüzce, gönlümüz de daima bir olsun 💦
  Çok teşekkür ederim güzel dileklerin için.🙆

 6. Kendimi çok güzel ifade etmişsin tıpkı olduğun gibi umarım seçilirsin ki biz mkütog ailesi olarak buna yürekten inanıyoruz. Her şey gönlünce olsun. Başarılar diliyorum 😊😍😘

  • Sürecin başından beri beni desteklediğiniz ve bana inandığınız için çok teşekkür ederim 🙆 seçilmek önemli değil çünkü Toplum Gönülleri Vakfı bana sizi gibi harika bir ekiple çalışma imkanı sundu bu herşeye bedel 😍💕😘

 7. Ondan fazla proje içinde ortak bulunduğum insan,karınca misali çalışkan bir insan ve kendini bu duruma fazlasıyla verip eksiksiz halledip büyük sonuçlar çıkarmış insan yani Duygu Çağla Erzik,sonsuz güveniyor ve sonsuz inanıyorum.Her zaman da başarılarla yürüyeceğini biliyorum.

  • Başarılarımda desteğin sonsuz. Güzel yerlere geliyorsam sen ve sizin sayenizde iyi ki varsınız hep olmanız umuduyla 😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir