Çağla Durmuş

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Afyon Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Üniversite

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Üniversite ilk yılım, ilk hafta, 5. günüm… Toplum gönüllüsü gençlerin olduğunu ve aralarında bulunmam gerektiğini farkettiğim tarihtir bunlar. Üniversiteye gelmeden önce kendimi farkedebileceğim belirli güzel işleri yapabileceğim bir vakıf dernek arıyordum ve toplum gönüllülerinin Instagram hesabını buldum çok merak ettim araştırmaya başladım. Özellikle ilkeleri beni çok etkilemişti. Daha sonra Afyon’da varmı acaba örgütlenme diye merak ettiğimde afyon toplum gönüllüleri arşiv medya sorumlusu olan arkadaşım yardımcı oldu ve bu güzel ailenin bir parçası böylelikle oldum.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Tog içerisinde bir çok etkinlik, projede yer aldım aslında. Bunlardan bazıları; özel günlerde yapılan etkinlikler, nar harekatı projesi, bir renk bin tebessüm projesi, mesleki kütüphane, istiridye, doğanın gücü adına (doğa koleji).

Afyon Togda eğitimden sorumlu gönüllüyüm bu yüzden 2017 yılının ekim ayında gerçekleşen eğitim sorumlulari toplantısına katıldım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Eğitimden sorumlu gönüllüyüm, mesleki kütüphane ve doğanın gücü adına projesinin kolaylaştırıcısıyım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

İlk katıldığım etkinlik bir köy okulundaki çocukları ziyarete gidip onlarla etkinlik yapmaktı. Bu etkinlik benim unutamadığım ve başıma gelen en mükemmel ilginçlikti. Etkinlik esnasında ekip arkadaşımdan bir tanesi çocukları hiç sevmeyen sadece merak ettiği için gelen bir arkadaşımdı. Etkinlik sırasında çocuklar sürekli onunla uğraştı eee haliyle sevmediği için hep uzaklaştı lakin bir müddet sonra o arkadaşım çocuklarla birlikte vakit geçirmeye başladı ve kendini öylesine kaptırdı ki gitmemek için çok çabaladı. Şuan o arkadaşım nar harekatı dediğimiz yani Sevgi evleriyle düzenli olarak yaptığımız projenin koordinatörü. Ve ben o gün insanların içerisinde iyilik her zaman var dedim, bu günü hafızamdan silemedim.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Sivil toplum kuruluşlarında belirli deneyimim yok sadece bulunduğum ve dahil olduğum STK toplum gönüllüleri ve burada da belirli deneyimlerimin olduğunu ve daha da olacağını düşünüyorum.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Sivil toplum kuruluşları dünyada gerçekten çok fazla bulunan bir platform. Lakin Dünyada ve buna parantez açarsak Türkiye’de bu pek geçerli olan kuruluşlar değildir. Çünkü insanlar artık STK’larda bulunmaktan çok korkar hale geldi, güven problemi insanların içindeki iyiliği de giderek yok edebiliyor ve bu korku yüzünden yüreğine dokunulması gereken bir çok insan bundan mahrum kalıyor.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Ezilen ve yok sayılan yeni nesil yani gençlerin daha özgüvenli ve saygılı bireyler olmasını sağlıyor. Yani bu demek oluyor ki her iyi birey iyi bir aile iyi bir gelecek iyi bir insanlık. Togun Türkiye’nin değişimindeki en büyük rol budur.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Tog Türkiye’de hem eğitim verip geliştirip hemde iyilik peşinde koşup her türlü işlevi aynı anda yapan neredeyse tek kuruluş. yeteri kadar etkin olduğunu ve daha etkin bir role sahip olabilir.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Sadece bir gönüllü olarak başladığım bu yolda gönüllü olarak tecrübelerimi arttırmak ve togda daha fazla bilgiye sahip olup düşüncelerimi daha çok ifade edip, etkin olmak istiyorum. 🙂

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Özellikle Türkiye’nin 81 ilinin, 921 ilçesinde ve Dünyada bulunan 195 ülkenin her bir eyaletinde aktif olarak görmek istiyorum 🌹❤️

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Togda genel olarak eğitim ve çocuklar üzerinde yoğunlaşmamız var. Hayvanlar için projelerimiz ve eğitimlerimiz olmalı diye düşünüyorum bu konuda belki değişim değil ama eklemeler yapılabilir. Onun dışında değişmesini gerektiğiim hiç bir şey yok 🙂

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

İlkelerimize bir yenisi daha eklendi nacizane fikrimdir. İlkenin ismi “iyi bak iyiyi gör” sonuçta biz her yaptığımız projede iyi bakıyoruz olumlu düşünüyoruz ve ne kadar olumsuzluklar olsada sonunda iyi çıkan bir işi bütünüyle görüp mutlu olabiliyoruz 🙂 ilkeler dünya genelinde geçerli sayılabilecek ilkeler bence yaygınlaştırılabilir bu görevde bizlere düşüyor biz ne kadar çok insana dokunur ne kadar çok gönüllü olursak bu ilkeler böylelikle yaygınlaştırılabilir 🙂

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Olumlu olarak görebileceğiniz tüm pozitif düşünceler bende mevcuttur, güler yüz sempatiklik, pozitif düşünme…🌹 olumsuz yönlerim pek fazla yok sadece biraz fazla ayrıntıcıyım, çok düşünüyorum bu kadar 🙂

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir