Büşra Dada

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Zonguldak Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Makina mühendisliği (yeni mezun)

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Toplum gönüllüleri ile 2 sene önce tanıştım. Tog ile tanışmadan bir dönem önce sadece okula gidip geldiğim için içimde bir boşluk vardı. Gönüllülük deneyimimde tog un öncesinde küçük ve sınırlı bir kontenjana sahip, dezavantajlı çocuklar ile çalışan bir okul topluluğuna girmem ile başladı zamanla kaynaşıp alıştığım sıcak, güzel bir topluluktu. Sınıf arkadaşlarımın gönüllülük yaptığı toplum gönüllüleri ile sosyal sorumluluk projesi dersinde onlar huzur evine giderken benimde onlara eşlik etmem ile tanıştım ve böylece ilk defa bir huzur evine gitmiş, müzik ve çokça sohbet sonrasında tog a adım atmış oldum ve burada gönüllü olmaya kararı verdim daha öncesinde sadece çocuklarla çalışırken, aslında yetişkinlerin hikâyelerini anılarını dinlemek de beni benden aldı. Bir iki hafta sonra bir akşam birlikte ödev yaptığım arkadaşımın telefonunun çalması ve samsun bölgesel atak ta onunla birlikte gidecek gönüllü arkadaşımızın son gün vazgeçmesi ile yerine bir yedek veya isteyen biri olmadığı için gitmek istediğimi belirtip gruptan onay alıp samsuna gittim ve iğne deliği gençlik merkezindeki o unutulmaz atak ile tog un hakkında çokça bilgi sahibi oldum, bir çok güzel yürekli insanla tanıştım ve çok da sevdim bu alanı. Aslında bu atak ın yeri benim için çok farklı orada hiç tanımadığım insanlar bir anda nasılda tek yürek olabileceğimizi gösterdi bana, bazılarımız yağmurun altında okul boyadı, bazılarımızsa çocuklarla vakit geçirdi oyunlar oynadı ama herkes bir arı misali gönüllü bir çaba harcadı ve ben içimde bu alana ait olduğumu gönülden hissettim…Türkiye genelinde bir vakıfın varlığı ile gençlerin gücünü ve binlerce gencin tek bir amaç için gönüllü oluşunu bana göstererek bu sivil toplum örgütüne hayran olmamı ve içerisinde bulunduğum için de gurur duymamı sağladı bu atak. Ve tabi benim hayatımı değiştirdi diyebiliriz. Birileri için, toplum için,doğa için…çaba sarf ederek hem kendimi hem toplumu değiştirmeye çalışıp ,vicdanen de içimdeki boşluğu tamamladığım bu vakıf hayatımda bu zamana kadar yaşadığım en güzel anların başlangıcı oldu ve olmaya devam ediyor.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Yerel proje ve etkinliklerden bahsedecek olursam; Eski toprak(huzur evi)projesi, Sinetog projesi(çocuklarla sinema),Haydi gülümse projesi (engeli olan çocuklarla), Mektup arkadaşlığı projesi ,geri dönüşüm atölyesi(atıklarla) ,8 mart kadınlar günü etkinliği , Kampüsün kanında hayat var etkinliği( Kızılay ile ), Kalem toplama etkinliği(sınav çıkışlarında),Okula hayat dolsun( imkanı kısıtlı okullarda iyileştirme sağlama, boyama ve yenileme)projesi, Kitap okuma etkinliği(kampüste) , Barış a mum yak etkinliği, öğretmenler günü etkinliği , bayer genç bilim elçileri projesi ,29 ekim etkinliği, 18 Mart etkinliği,1 Aralık HIV/AIDS etkinliği, 3 Aralık engelliler günü etkinliği, 5 Aralık gönüllüler günü etkinliği gibi proje ve etkinliklerde 2 senedir sorumluluk ve gönüllülük yapma şansına sahip oldum.

Yer aldığım ulusal faaliyetlere gelecek olursak;

 1. iğne deliği gençlik merkezinin ‘’bir el atak’’ isimli bölgesel atak ı kapsamında Samsunda bulunan ve imkanları kısıtlı bir okulda iyileştirme gerçekleştirerek aynı zamanda da okulda öğrenim gören çocuklarla da iki gün boyunca vakit geçirdik.
 2. Bölgesel ihtiyaç belirleme toplantısına geçen sene bursada bir arkadaşımla katıldım.  SİNETOG projemizin eksiklerini ve ihtiyaçlarını  görmemiz için proje nasıl yazılır konusunda bir eğitim alarak projemizi en başından yazdık. Aynı zamanda bir çok örgütlenmenin özgün projelerini de görerek fikir sahibi olduk ve örgütlenmemize döndüğümüzde 2 günlük bu toplantı ile ilgili bir aktarım gerçekleştirdik.
 3. Sulukule dönemsel 1 projesine 2017 yılının yaz döneminde bireysel olarak katıldım.bir kaç günlük sıkı eğitim ve atölye çalışmaları sonrasında çocuklarla tanıştık, vakit geçirdik ve dezavantajlı çocukların tepkilerini ve bu tepkilerin sebeplerini ,aslında çocukların yaptıkları her hareketin verdikleri her tepkinin içsel bir sebebi olduğunu gördüm.  
 4. BAYER genç bilim elçileri eğitimine katılarak çocuklar arasında bilim okur yazarlığı ve bilimi yaygınlaştırmak için 6 günlük bir eğitim aldım ve topluluğumuz a aktararak bir ekip oluşurulmasına yardımcı oldum.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

2016-2017 dönemlerinde Zonguldak toplum gönüllüleri koordinatörlüğü yaptım. SİNETOG isimli projemizin proje sorumluluğunu aldım. Bayer genç bilim elçilerinde kolaylaştırıcı olarak sorumluluk aldım. Bir çok etkinlik ve projede yer alarak gönüllülük deneyimleri elde ettim  ve etkin bir şekilde de bu öğrenme alanında gönüllülük deneyimlerime devam etmekteyim

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Özellikle aklıma gelen bir hikayem olmasada bugüne kadar klasiklerin dışında olan farklı gelen ama aslında hepimiz olan bir çok insanla ve olayla karşılaştım hepsi ayrı bir deneyim ve hayatıma apayrı bir anlam kattı. Zihinsel engelliler okulunda etkinlik yaptığımız bir gencin 1 buçuk yıl sonra dahi avm de bizi görünce tanıması yanımıza gelip sohpet etmesi gibi küçük güzel anılar biriktirdim ve her geçen gün bir insanın hayatına dokunmanın ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlıyorum

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Benim yuvam ile istanbuldan gelen ekiple Zonguldak Gökçebey’de okul yenileme çalışması yaptık.

Tebessüm kampanyası okul topluluğu ile 1 sene boyunca çocuklar ile ilgili çeşitli farkındalık faaliyetleri gerçekleştirdik.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Kar amacı gütmeyen ve toplumun refah seviyesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapan gönüllü birlikleri olan sivil toplum, toplumun değişmesi gelişmesi amaca yönelik farkındalık kazanması, toplumda eksik kalan yönlerin tamamlanması açısından etkin bir role sahiptir.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Gençlerin öncülüğünde farklılıklara saygı , eşitlik , hak ve özgürlüklerde farkındalık gibi alanlarda toplumun tamamının bilinçlenmesine ön ayak olmalı ve toplumun daha insancıl ve yardımsever olmasını sağlamalı. Gözetleyici ve gözlemleyici olmalı . Sürdürülebilir bir gönüllük alanı oluşturmalı.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

İlkeleri toplum tarafından benimsenmiş ve destek gören , gençlik politikalarına etki edebilen , toplumun sorunlarını dile getiren ,savunucu, destekleyici ve öncü bir vakıf olmalıdır…

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Gençlerin öncülüğünde çalışmalar yapan bir vakfın yönetiminde söz sahibi olmak ve bu alanı deneyimlemek istediğim için aday adayıyım. Saha ile yk arasında iletişim kanalı olmaktan ziyade gençler sahadan sıralandığı için, sahanın nabzını gözlemleyebilen oldukları için, bu platformda gençler olarak daha verimli olabileceğimizi düşünüyorum ve vakfın stratejik planlarına, toplum gönüllüleri sahası ile alakalı tüm kararlarda etkin rol sahibi olabilmek istiyorum. Saha – YK ilişkisinin zayıf olduğunu düşünüyor ve bu ilişkiyi güçlendirmek istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Sivil toplum kuruluşları içerisinden birçok insan tarafından duyulmuş, ilkeri herkes tarafından benimsenmiş , gençliğin gücünü her alanda gösteren , gönüllü yaşının 15 ‘ e kadar indiği ve resmi kuruluşlar tarafından tamamen desteklenen bir vakıf olmasını umuyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Bence ilk olarak vizyon misyon ve ilkeler değişmeden kalmalı çünkü bunlar tog u tog yapan ve diğer sivil toplumlardan ayıran özellikler.gönüllü sayısının ve gönüllülerin aktifliğinin daha fazla olmasını istiyorum. Daha güçlü bir saha ve daha fazla savunuculuk çalışmaları yapan bir gönüllü profili geliştirilmeli

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Tog un ilkeleri toplumun sorunlarını göz önüne alarak ortaya çıkmıştır. Kendi adıma en çok değer verdiğim ilke farklılıklara saygı. Bunun sebebi farklı bir çok insanın farklı yönlerinin yargılanmadan, eleştirilmeden sadece karşımızdaki birey insan olduğu için ona saygı duyarak birlikte huzur içinde yaşamamız gerektiği algısını uyandırması ve insanların önyargılarının aşılmasına ön ayak olmasıdır. Diğer İlkerler de vakfın düzeni ve gelişimi için toplumsal barışa giden yolda bize yol gösterir  ve gereklidir.

İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılması açısından tog u tanıtmak için tanıtım seminerleri düzenlememiz , daha fazla kurumla paydaş olmamız, yaş ve öğrenim sınırını aşağıya çekmemiz ilkelerimizi yaygınlaştırmamızda önemli rol oynar

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Olumsuz yönlerimden başlayacak olursam biraz aceleci ve fazla düşünen ,ayrıntıcı, bazı konularda mükemmeliyetçi bir yapıya sahibim. Olumlu olarak ise sorumluluk sahibi, sevecen, yardımsever bir yapıya sahibim.

4 Comments
  • merhaba burak tabiki anlatırım 🤗🤗 sulukule şöyleki tarihi bir alan kentsel dönüşüm bölgesine girdikten sonra roman aileler oradan taşınmak zorunda kalıyorlar ve duzenleri tamamen değişiyor . dezavantajli kesim olan bu kesimin çocuklarını ele alan, onlara avantaj sağlamaya çalışan, adeta ikinci bir aile olan sulukule gönüllüleri derneği ile tog un paydaş oldugu bir dönemseldi. ve toplum gönüllüsü gençler olarak oraya gittiğimizde bizde bu aileye kapıldık gittik 🤗 ilk defa bir ulusalda bu kadar bütün olduk diye dusunuyorum gece 11 lere kadar eğitim görüp daha sonra 15 20 kişi gezmelere gittiğimiz 7 gün boyunca hep birlikte olduğumuz, çok tatlı dostlar kazandırdı bana😄 bunun haricinde kişisel gelişim olarak projenin ilerleyisinden bahsedecek olursam yanlış bilmiyorsam 7 yıldır faaliyet gösteren bu dernek cem abi, aysun abla ve daha nicesi ile hala ayakta ve o kadar yıldır derneğe devamlı gelen çocuklar var ve bu
   dernek onların okullarına devam etmesini eğitim ve öğrenimini gözetiyor, onlarla hak temelli calismalar yapiyor ve sadece çocuklarla değil kadınlarla da çalışıyorlar . ilk basta proje ilgimi çok çekti bu projeye başvururken biraz hevesli biraz da cekimserdim çünkü çocuklara karşı biraz daha hassasım konu roman çocukları olunca küçük bir önyargımda olmuştu sanırsam sokakta gördüğümüz bazı tepkilerden dolayı . yaaa ama burası benim kırılma noktam oldu o çocuklar bana öyle iyi geldiki ayrılırken hepimiz baya bi burulduk ve ben daha önce çocukların her tepkisinin bir sebebi olduğunu ve kötü tepkilerinin bile iyi niyetli olabileceğini burda öğrendim ve onlarla bi tık daha büyüdüm.aslında içlerinde o kadar mükemmel bi dünya varki oraya giderken çekindiğim için bile kendimden utandım ve bu derneğin çocukları nasıl yetiştirdiğini gördüm teşekkür ederim gibi kibarliklardan senin benim düsunemecegim inceliklere kadar herşey vardi bu tatlis çocuklarda bazen sert tepkilerinin altındaki o güzel düşünceler beni benden aldı . ilk bir kaç gün sıkı bir eğitim programından geçip çocuklara davranış ı ve ekip olma konularını öğrenip çocuklarla tanışmamız , daha sonra çocuklarla piknikler, deneyler , oyunlar… upuzuunn süren değerlendirme toplantıları 🤣🤣… derken ayrılmis ama asla kopmamış güpgüzel bir ekip, unutulmayacak harika anılar ve olaylara bakış açısı daha da değişmiş bir benle birlikte evime döndüm 😇😇

  • merhabalar hande ilham aldığım hayalim derken ne demek istediğini anlayamadım biraz daha açabilirmiyiz acaba soruyu🤗🤗 bu alanda bulunup gönülluluk yapmamin motivasyonunu mu kastediyorsun 😅😄

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir