Bilal Çelik

fb

 

 Cinsiyet Erkek
 Örgütlenme ÇukurovaTog
 Eğitim Durumu Çukurova Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 3. Sınıf

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Birçok kişi gibi benim de tanışmam okul boyama ile oldu. 2014 yılında Diyarbakır’da bir arkadaşımın davet etmesiyle tanıştım. O günden bu güne aralıksız TOG’da gönüllülük faaliyetlerine devam ediyorum.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusa, Uluslararası)

Yerelde okul boyamalar, erkeklik istisnai bir durumdur fotoğraf sergisi, HIV/AIDS gününde farkındalık stantları gibi bir çok prıjede bulundum, bunun yanında Dicle TOG’da bağlanamam sağlıklı gençlik hareketi, ersin TOG’da Bayer Genç Bilim Elçileri’ne kısa bir süre katıldım. Şuanda Çukurova TOG’da gönüllülük yapmakta olup buradaki projelere katılım sağlamaya çalışıyorum.

Ulusal projelere gelirsek; 2014 Maraş Doğ’atağa katılımcı olarak katıldım, 26. Gençlik konseyine Mersin TOG’dan atölyeci olarak katıldım. Çukurova TOG’dan bölgesel ihtiyaç belirleme toplantılarında katılımcı olarak bulundum.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

2014 yılında Dicle TOG’da kısa bir süreliğine koordinatörlük, koordinasyon alanında deneyim elde ettiğim için alan açma adına bir daha koordinasyonda bulunmadım. TOG bünyesinde verilen anahtar eğitimlerinin yaygınlaştırılmasında kolaylaştırıcılık yapıyorum yani sizin de bildiğiniz üzere çilingirim. Aynı zamanda Adana’da yapmayı planladığımız Yaşayan Kütüphane Projesinde koordinatörlük yapmaktayım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

2015 yılında Diyarbakır’da yapmayı planladığımız yaz dönemsel projesi için kaynak görüşmelerine gitmiştik. Konaklama için bir pansiyona gittik, başladık konuşmaya. Otel sahibi dayı gönüllü kelimesini engelli olarak anlamıştı. Projeyi engelli bireylere yönelik yaptığımızı sanıp baya indirim yapmıştı. Olayı daha sonra açıklığa kavuşturduğumuzda sağolsun dayı benim ağzımdan laf bir kere çıkar deyip otelin fiyatını değiştirmemişti. Güvenlik sebeplerinden dolayı projeyi iptal etmek durumunda kaldım ama süreç eğlenceli geçmişti.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Yok.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Bu konuya iki farklı yönden yaklaşmak istiyorum. Gelişmiş olan ülkeler ve 3. Dünya ülkeleri. 3. Dünya ülkelerinin çoğunda otoriter ve totaliter rejimler görüyoruz. Bu tür rejimlere baktığımız zaman anayasal düzen göstermelik yargıda bağımsızlık yok. Ve hükümeti denetleyecek herhangi bir organın bulunmayışı sivil toplumu güç duruma getirmektedir. Bu yüzden STK’lar hizmet temelli (ülkemizde hayırseverlik diye bildiğimiz) çalışmaların ötesine geçememektedir. Bu yüzden hak temelli çalışmalar yapmak oldukça zorlaşıyor. Türkiye’yi bu ülkelerle kıyasladığımız zaman biraz daha önde olduğunu düşünebiliriz. Zira hak temelli çalışmalar yürüten STK’ların sayısının gün geçtikçe artması bunun kanıtıdır. Gelişmiş ülkelere gelirsek ne yazık ki Türkiye sivil alan noktasında bunların çok gerisindedir.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü kesinlikle toplumsal barış olmaya devam etmelidir. Bunun için gençlerin örgütlenmesine daha fazla destek olması lazımdır. Bunun yanında gençlerin eksik olduğu noktalarda desteklerine devam etmesi gerekir.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Bu konuda bence TOG sivil toplumda hak temelli çalışmalara öncülük yapmalıdır. Uluslararası anlamda baktığımız zaman göze çarpan ve değişimi yapan STK’lar genellikle hak temelli çalışma yürütenlerdir. Örnek olarak uluslararası af örgütünü verebiliriz. Çalışma metodu tamamiyle hak temelli metoddur  ve dünya genelinde bu çalışmaları yürütmektedir. TOG da Türkiye’deki çalışmalarına hak temelli metodları daha yaygınlaştırarak ve gençlerin enerjisini bu yönde harcamalarına ön ayak olabilir. Böylelikle sivil toplum alanında da değişim sağlayabiliriz.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Okuduğum bölüm gereği bu alana yatkınlığım var. Gerek uluslararası gerekse Türkiye de sivil toplum hakkında belli bir donanıma sahip olduğumu düşünüyorum, Kendi kişisel gelişimime faydalı olacağını  ve bunu yaparken de bu alana katkılarımın olacağını düşünüyorum.

Özellikle hak temelli çalışma metodları üzerine araştırmalarım var. Bu çalışmaları sahanın geneline yaymak için yönetim kurulu üyesi olmak istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Toplum Gönülleri Vakfı’nı 5 yıl sonra Türkiye’de hak temelli çalışmaların öncüsü olarak görmek istiyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

TOG’da gençlerin daha fazla hak temelli çalışma yapmasını ve bunun içinde TOG’un gençlere daha fazla destek olmasını istiyorum. Çünkü biz gençler hak temelli çalışma konusunda az bilgiye ve örneğe sahibiz. Bu konuda eğitim programları üretilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Hali hazırda bulunun eğitimlerimiz geliştirilmelidir.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Beni TOG’a çeken asıl şey ilkeleridir. Diğer STK’larla kıyaslarsak çok güzel ilkelerimizin olduğunu düşünüyorum. Hatta birçok kişiyi buraya çeken de bu ilkelerdir. Gerek sarı anahtar eğitiminde gerekse diğer anahtar eğitimlerinde ilkelerimizi yeteri kadar anlattığımızı düşünüyorum. Ama bu ilkelerimizin benimsenmesi ve uygulamaya geçmesi aşamalarında problem olduğunu bu yüzden ilkelerin projelerimizde ve etkinliklerimize başlarken tekrar hatırlatılması gerektiğine inanıyorum.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Oldukça sabırlı biriyim ancak belli bir noktadan sonra bu sabrım taşabiliyor. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşabiliyorum. Çok kısa bir sinirim vardır 5 dakika sonra eski halime dönebiliyorum. Bir işi hedef edindiğim zaman onun için oldukça çaba harcarım. Sorumluluk sahibi bir insan olduğumu düşünüyorum. Sevmediğim bir işi yapamam. Motivasyonumun olmadığı bir işe hayatta kalkışmam kalkışsam bile çok kısa sürüyor.

2 Comments
  1. Merhaba Bilal Ankara’da yapılan yaşayan kütüphane projesi hakkında ne düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir