Bahar Polat

fb

 Cinsiyet Kadın
 Örgütlenme Ankara Üniversitesi Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Üniversite 4.Sınıf Öğrencisi

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

TOG la tesedüfen tanıştım. AKM nin olduğu sokaktan geçiyordum. TOG un ablemini gördüm.Merak edip AKM ye girdim. Ordan arkadaşlar vardı. TOG u anlattıklarında tamam ben burda olmalıyım demiştim.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

2 yıldır yerelde yaptığımız neredeyse tüm yerel ataklarda bulundum Bölgesel olarak da Bi El Atak 3 de bulundum. Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz projesinde bulundum. Şuanda da Tog un ulusal projesi olan Sağlıklı Gelecek projesinde sağlık reyberiyim.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Eğitim sorumluluğunu yaptım bir yıl boyunca.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Tog la tanışma hikayem ilginçti benim için. Çünkü ben toplumun neresindeyim diye karşıma çıkması beni baya etkilemişti.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinde bursiyerim. Çalışma alanları genelde kadın üzerine. Toplumsal cinsiyet eğitimi aldım orda. Onun dışında pek bir deneyimim olmadı.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Türkiyede dünyadaki gibi kapsamlı bir rol yok. Türkiye de STK ların kısıtlandığını düşünüyorum. Sivil toplum aslında devletle toplum arasındaki bağı dolaylı yoldan güçlendirmeye, ya da toplumun taleplerini devlete benisetmeye çalışır. Türkiye de aradaki boşluk fazla olduğu için sivil toplum biraz yetersiz kalabiliyor.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG gençlerin enerjisinin ve potansiyellerinin farkında. Türkiyenin yaklaşık nüfusunun %40 genç nüfustan oluşuyor. TOG gençlerin bu enerjisiyle toplumun heryerinde değişimi yaratabilecek güçte. Tabiki  çeşitli eğitimlerle. Gençliğin problemlerine dokunabilmek, gençlere alan açmak tabiki Türkiye yi hem değiştirip hem de geliştirecektir.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG dışında gençlere alan açabilecek başka STK ları her anlamda destekleyebilir. Ya da işbirliği yaparak farklı kesimlere ulaşabilir. Çünkü 15 yıldır deneyimlerini besliyor ve diğer STK lara da destek olabilir bu konularda.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

26 Aralık 2017 de Eskişehir de ilk atak yaptığımız yere 15. yıl atak da bulundum. Gerçekten o gün karar verdim YK üyesi olmak istediğimi. Çünkü yaşadığım coğrafyadan Ankara ya geldiğimden beri ötekileştirilmediğim, söz sahibi olduğum nadir yerlerden biri olduğunu farkettim. Evet ben burda varım ve bir genç olarak daha da önemlisi bir kadın olarak yönetim kurulunda olabilmeliyim. Çünkü bu alanı gençler olarak biz var ediyoruz. Sahada bulunarak deneyim kazandığımı düşünüyorum bazı konularda. Karar mekanizmalarında aktif olmak istiyorum bu yüzden

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Üniversitelerde daha aktif, siyasi olarak da gençler hakkında karar mekanizmalarında yaptırımının olduğu, daha fazla gençlik merkeziyle gençlere olanaklar verdiği bir TOG u görmek istiyorum.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

İlkelerin değişmeden kalmasını istiyorum. Sahayı daha da güçlendirecek adımlar atılmalı onun için saha koordinatörlerinin sayısının artırılması ve sahayla iletişimi daha da güçlendirecek adımlar atılabilir.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

TOG un ilkeleri bence TOG u güçlendiren şeyler. Benimsenmesi konusunda sahada problem olduğunu düşünüyorum. Anahtar eğitimlerinde evet anlatılıyor ama bence tam olarak kavranılmıyor. Düzenli periyotlarla anahtar eğitimleri dışında da topluluklara aktarılması gerektiğini düşünüyorum.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Günlük bir rutinim yoktur. Aldığım sorumlulukları en iyi şekide yapmaya çalışırım. Kolay kolay pes etmem çünkü gerçekten inatçıyım. Motivasyonum sevdiğim şeylerde yüksektir.

4 Comments
    • Ilhamı ben yaşadığım coğrafyadan aldım. Hayalim benim barış. Herşey için barış. Kendim için, doğa için, hayvanlar için, dicle nehri için, hevsel bahçeleri için, dört ayaklı minare için, ayakta durmaya çalışan surlar için, çatışmalar içinde oyun oynamaya çalışan çocuklar için ve daha niceleri için BARIŞ. Daha 6 yaşındaydım anneme verdiğim söz mesela benim ilhamım ve bunun için uğraşacağım tüm hayatım boyunca.

  1. Bahar seni bir atakta tanıdım.😊 Ne kadar enerjik ve cana yakın birisi olduğunu anlamıştım. Seninle bir sohbetimizde ”toplumun dertlerini kendine dert edinen insandan zarar gelmez” dediğimi hatırlıyorum. Sende tam olarak böyle birisin bütün yüreğinle vakfı kucaklayan birisisin.😊

    Umarım bu güzel yürekliliğin yaşamın boyunca devam eder sevgilerimle 😍😍😍

    • Rubap Dilan bu güzel düşüncelerin ve o güzel yüreğin için çok teşekkür ederim 🌸😍 Tüm yaşamım boyunca toplumun sorunlarını dert edineceğim galiba 🙂 Çünkü bireysel olarak güzel yönde etkilemediğin sürece toplumu ayrıştırırsın bir şekilde. Dünyayı güzellik kurtaracak, senin gibi canlar kurtaracak yani 🙂 #gençliğingücüadına

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir