Ayhan Yalçın

fb

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme  Gazi Üniversitesi Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu  Üniversite

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Toplum gönüllerini okula ilk başladığım zamanlarda internet üzerinden rastlamıştım. İlgimi çekmişti ama toplantıda yabancılık çekeceğimi düşünüp gitmemiştim. Görüyordum ama dokunamıyordum. Neyse 2.sınıf ortasında arkadaşımı da ikna ederek toplantıya gittim. İnsanları tanıdıkça, yapılan projelerin gördükçe, katıldıkça motivasyonum arttı ve toplantılara daha çok gittim. Daha sonrasında anahtar eğitimi aldım. Okuyucum ol, kitap okuma projelerine katıldım. Aynı zamanda Ankara kültür sanat toplum gönüllülerinde gönüllülük yaptım. Daha sonra Mayıs ayında çok güzel bir atak geçirdim. Barış Bahçesi Van’da güzel insanlarla, güzel bir atak geçirdim. Yıl sonu kapanış toplantısında da TOG eğitimlerinin bu zamana kadar aldığım eğitimlerden çok daha farklı, çok  daha doğru olduğunu fark ettim.  Bende bir nebze de olsa dünyayı  daha güzel bir yer haline getirebilmek için insanlara ulaşabilmek istediğimden Eğitim Sorumlusu adayı oldum. Şuan da eğitim sorumluluğunu sürdürmekteyim. Yaz’ın İyi Gelecek-Sağlıklı Gençlik Hareketi’ne kolaylaştırıcı olmak için başvurdum. Ve 9 gün eğitimin ardından kolaylaştırıcı oldum. Böyle yazınca çabucak bitti. Bu kadardı sanırım 🙂

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

2017

+ İlk tecrübem Esra tarafından verilen sarı anahtardı.

TOG’un ne olduğunu neler yaptığını  anladığım yer oldu.

+ 28-29 Mart’ta Ayşan Güneş, Mustafa Çakıcı, Semiha Çam tarafından Mavi, Kırmızı, Yeşil anahtarları aldım.

TOG’u gerçek manada sevdiğim yer burası olmuştu. TOG ilkelerini özümsemek adına temelleri burada attım. Eğitim o kadar faydalı ve eğlenceliydi ki o gün akşam iyi ki TOG’a geldim dediğimi hatırlıyorum.

+  11-14 Mayıs’ta Barış Bahçesinde Van Atağa katıldım.

Daha TOG’a gireli 3 ay olmadan ulusala çıkmam beni çok şaşırtmıştı. Ama mükemmel diyebileceğim 4 gün oldu.

+ 19 Mayıs’ta GÜTOG eğitim sorumlusu oldum.

+ 26 Temmuz – 3 Ağustos arasında Sağlık Yolculuğu Eğitimine katılarak Sağlıklı Gelecek Rehberi oldum.

+ 20 Ekim’de Sorumlu arkadaşlarla beraber örgütlenmemizde Oryantasyon gerçekleştirdik.

Oryantasyon örgütlenme olarak kilit noktalarımızdan biriydi. Birçok sorunla karşılaştık. Başta bu kadar sorunla karşılaşacağımızı düşünmememize rağmen ekip ruhu ile bu sorunları aşmamız kendimize güvenimizi arttırmanın yanı sıra yeni dönem GÜTOG’unda temellerini atmış bulunuyorduk.

+  2-3 Aralık’ta Muş Toplum Gönülllülerinde Emine Güner ve İbrahim Esendemir ile birlikte Sağlıklı Gençlik Hareketi modüllerini uyguladım.

Bu oturumlar benim için çok önemliydi. Çünkü ilk kez çıkacağım yaygınlaştırma oturumları olacaktı. Çok heyecanlıydım ancak ekip o kadar güzeldi ki bu heyecanı bir avantaja çevirip çok güzel oturumlar yaptık.

+ 23-24 Aralık’ta Niğde Toplum Gönüllülerinde Gülhavin Maçin ile Sağlıklı Gençlik hareketi modüllerini uyguladım.

Tecrübe kazanmıştım ama bu eğitimde kazandığım asıl tecrübe Tog’daki aynı amaçla yapılan oturumlarda dahi yepyeni tecrübeler kazanabileceğimdi.

+  29 Aralık’taki toplantımızda başlattığımız okul boyama projemizin proje sorumlusu seçilene kadar geçici sorumluluğunu da aldım.

2018

+ 7-8 Ocak’ta Sağlıklı Gençlik Rehberi olarak TurkMSIC’in Sağlıklı okuryazar eğitimine destek amaçlı gittim.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

+ 19 Mayıs’dan beri örgütlenmemde eğitim sorumluluğunu yürütmekteyim.

+ Bu sene başından itibaren de Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesinde rehberlik yapıyorum.

+ Sevgi Yumağı projemizde aktif olarak yer alıyorum.

+ 25-26 Kasım’da  ilk anahtar eğitimimi talep ettim. Teknik aksaklıklardan dolayı eğitim patladı.

Epey heyecanlıydı benim için çünkü eğitim sorumlusu olarak organize etmeye çalıştığım ilk eğitimdi. Ama teknik aksaklıktan dolayı eğitim patladı. Bu beni çok fazla üzdü. Sonrasında arkadaşlarımın desteğiyle paralel eğitim talep ettik. Bu motivasyon düşüklüğü dezavantajını avantaja dönüştürüp çok daha motive bir şekilde paralel eğitim hazırlıklarını başladık. Ve çabamızın karşılığını fazlasıyla aldık.

+ 9-10 Aralık’da paralel anahtar eğitim talebinde bulundum. 44 kişi anahtar eğitimini aldı.

Paralel talep ettiğimiz için yer ve projeksiyon sorunu yaşamıştık. Bu sorunların yüksek motivasyonumuz sayesinde üstesinden geldik. Tüm katılımcılarla sürekli iletişim halindeydim çünkü her iki eğitimin herhangi bir sebepten patlamasını istemiyordum. Eğitim sabahı herkesi tek tek arayıp uyandırdım. Uyanamayanları tek tek evine gidip yataktan kaldırdım. Ve .çok verimli bir eğitim gerçekleştirdik

+ 29 Aralık’taki toplantımızda başlattığımız okul boyama projemizin proje sorumlusu seçilene kadar geçici sorumluluğunu da aldım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Net olarak şunu yaşadım diyemem ama en büyük heyecanımı en anlamlı hikayelerimi ilk ulusalım olan Barış Bahçesinde Van Atak’ta yaşamıştım. Çok farklı şehirlerden, kültürlerden çok güzel insanla muhabbet etme şansı buldum. Atak boyunca şaşkın ördek gibiydim. İnsanlar alışık olduğumdan çok daha sıcakkanlı ve iyilerdi.  4 gün boyunca toplamda 10 saat uyumamışımdır. Ankara’ya geldiğim zaman 3 gün boyunca sadece yemek yemek için uyanıp geri uyuyordum. Atakta bu kadar motive olunca TOG’da bir şeyler yapmalıyım dedim, benim de sorumluluk almam gerektiğini düşündüm. Ve o heyecanla dönüş otobüsünde kendi örgütlenmemde sorumlu olmak için motivasyon yazısını yazdım.

Çok farklı insanlarla, fikirlerle karşılaşmak beni çok etkiledi. Atak sırasında düşüncelerimin değiştiğini fark edememiştim ama şimdi dönüp geçmişe bakınca son zamanlarda aldığım her kararda, düşüncede beni etkilediğini fark ediyorum. Bugünkü benliğime katkısı çok büyüktür. Farklılıklara saygı ilkesini en çok burada benimsedim. Bu ilkenin bu kadar hayata geçirebileceğini düşünmemiştim. Farklı dilden, dinden, ırktan, memleketten gelen insanın bir arada ve uyum içerisinde sevgi ile yaşaması beni çok etkiledi. Bir aile düşünün hiç kan bağı olmayan, gönülden kocaman zincirlerle bağlı olan…. Bu kocaman ailenin bir parçası olduğumu anlamıştım..

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Üniversite yaşamıma kadar sivil toplum kuruluşlarında rol almadım.

Üniversiteye gelince Yeşilay ile tanıştım. 1 yıl kadar aktif gönüllülük yaptım.

+    “Bir kereden bir şey olmaz gel bir fidan da sen dik”

+    “Bağımsızlığa Pedal Çevir”

+    “Bağımsız Yeşilay Partisi”

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Avrupa’da dernek başına düşen kişi sayısı Türkiye’nin yaklaşık onda biri civarında. Katılımcı bir demokrasi ve etkin bir sosyal problem çözme kabiliyeti adına sivil toplum belki de ülkemizin gelecekteki en önemli zincirlerinden biri olacak. Sivil toplumun halkın devlet ile olan, devletin halk ile olan iletişimi sağlaması yadsınamaz bir gerçek. Bu iletişim ile birçok toplumsal problem ideale yakın bir seviyede çözülebilir. Bu yüzden ülkemizde aktif sivil toplum kuruluşlarının sayısının artması doğa; kadın, insan, çocuk, hayvan hakları; toplumsal barış; sağlık ve eğitim düzeyinin yükseltilmesi ile ilgili etkin ve çarpıcı faaliyetler göstermesi gerektiğine inanıyorum.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Bir değişimden söz edebilmek için birleşmiş ve amaca yönelik bir toplum oluşumundan başlamak gerektiğine inanıyorum. Toplum gönüllüleri bu anlamada mükemmel bir platform. Geleceğin yüzü olan gençler burada farklılıklara saygı duyup barış içinde yaşamanın ne kadar kolay ve güzel olduğunu görüyor. Bu barış ve huzur ortamı toplumsal bir kucaklaşmaya dönüşüyor. Ardından bu birlikteliğin verdiği güçle de birbirinden güzel sosyal sorumluluk projelerinin altına imza atılıyor. Adeta hayalini kurduğumuz toplum düzeninin bir örneği. Toplum gönüllüleri bunun gerçekleştirilmesinin ne kadar güzel ve kolay olduğunu ülkemize göstermeye devam ediyor ve etmeli. Toplumsal barışın, bu barış ve birliktelikle nelerin başarıldığını, toplumumuzun da bu potansiyeli taşıdığını ülkemize göstermeli. Bunu da ulusal konseylerle, ataklarla, projelerle daha büyük kaynaşma ve sorumluluk alanları yaratarak gerçekleştirmeli.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

TOG içerisinde bulunmaya devam etmem ve her defasında daha etkin rol üstlenmek istememdeki sebeplerden biri de Toplum Gönüllülerin yapısıdır. Hiyerarşinin, demokrasinin, dinamizmin, eğlencenin, faydanın, arkadaşlığın, saygının, sevginin ve daha birçok şeyin çok güzel bir dengede olması. TOG’un başka sivil toplum örgütlenmelerine de örnek olması gerektiğine inanıyorum. Daha çarpıcı projeler ile ve yeri geldiğinde başka örgütlenmelerle çalışarak hem dinamizmini başka örgütlerle paylaşması hem de bu projelerdeki güçle toplumsal barış ve fayda adına etkin rol oynaması gerektiği inancındayım.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Toplum Gönülleri Vakfı’nın logosu çok güzel. “T” harfi ve “G” harfinin arasında kalbe dönüşmüş bir “O” harfi. Ve bunların hepsi bitişik. Bu şu demek bence bu vakıf “toplum” ile “gönüllüleri” birbirine bağlıyor. Neyle? Sevgiyle, gönülle, aşkla…
Ben de bu bağlantının daha etkin bir parçası olmak istiyorum.

Vakıf ile saha arasındaki iletişimi sağlamanın yanı sıra saha ile örgütlenmelerin bağlantılarının olası kopuşlarına çözümler üretmek istiyorum. Sahanın denetimine çözümler sunmak ve etkin roller oynamak istiyorum.

Engellilerin vakıf içerisindeki dezavantajlı durumunun giderilmesi için çalışmak istiyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

5 Yıl sonra Toplum Gönüllülerini kapanmış olarak görmek istiyorum. Biraz geriye gidelim… Vakfın kurulma amacını hatırlarsak;Gençleri güçlendirerek, toplumsal barış, dayanışma ve değişimin gerçekleştirilmesini, gençler ile birlikte sağlamak vizyonuyla yola çıkmıştı. Eğer 5 yıl sonra güçlü ,düşünebilen gençler ile toplumsal barışı sağlamış, insanlar arasında dayanışma gerçekleştirmiş olursak Toplum Gönülleri Vakfı hedeflerini yerine getirmiş demektir. Başarılı bir vakıf olarak kendini kapatmaktan gurur duyacağına eminim.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Öncelikle her sene başında her topluluğa anahtar eğitimi teşviki yapılmalı. Anahtar eğitimi alan bir gönüllü sorumluluk kavramının içini dolduruyor; kaynağın, projenin, ekibin, STK’nın ne olduğunu kavrayınca bu, örgütlenmelere mükemmel bir heyecan ve güç katıyor.

Pozitif ayrımcılık: Dezavantajlı gruplara verilen ekstra haklar. Kadın erkek eşitliğini en güzel biçimde sağlayabileceğimiz bu toplulukta ne kadınların dezavantajlı olduğunu ve kadınlara ekstra haklar tanındığını anlamıyorum. Sürekli eşitlikten bahsedip, demokratik bir yapı oluşturup bir gruba “Siz dezavantajlısınız!” demek bence tutarsızlık. Diyelim ki gerçekten dezavantajlı bir grup var. Şartları eşitlemek için o gruba ekstra hak mı tanınmalı yoksa önündeki engeller mi kaldırılmalı? Ben topluluğumuz içindeki hiçbir kadının dezavantajlı olduğuna inanmıyor yeri geldiğinde biz erkeklerden daha cesur ve güçlü olduklarına da defalarca şahit oluyorum. Olayın bir de kendini ne kadın ne de erkek olarak tanımlayan LGBT-İ bireylerce tanımlanması var ki o zaman kadın pozitif ayrımcılığının geldiği nokta epey kafa karıştırıcı olabiliyor. Bunu yerine herkesi kapsayan tam bir eşitlik ilkesinin olması daha iyi olmaz mı? Ve bu eşitlik ilkesinin adalet temellerinin de zaten demokrasi ve farklılıklara saygı temelinde oluşturulmuş bir toplulukta ters gideceğini hiç sanmıyorum.

Kalmasını ve yaygınlaştırılmasını en çok istediğim şeyler ise ilkeler. Hepsi birbirinden önemli ama ilkelerin şahı “farklılıklara saygı”… İlke ayırmak gibi olmasın ama en çok benimsediğim ilke diyebilirim.. Toplumsal barış ve huzurun bizim gibi yüzlerce binlerce farklı renk barındıran bir ülkede gerçekleşmesinin en önemli şartı “farklılıklara saygı” ilkesidir. Umarım TOG ile dağlara taşlara, ağaçlara kuşlara, her yere yayarız bu düşünceyi. Sadece ülkemizle de kalmaz dünyaya da aşılarız.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

 TOG ilkeleriyle hem gönüllülerinin neler kazandığını hem de topluma neler katacağını çok güzel bir şekilde anlatıyor. Örneğin yaşam boyu öğrenme: hem kendin yaşayarak öğren hem de toplumun her yaştan insanını bilinçlendir diyor. Bu da bize TOG’u daha da sevdiriyor.

İlkeler anahtar eğitimleriyle teorik olarayaygınlaştırılmalı. Ama benimsenmeyi sağlayan şey ilkelerin yaşanarak öğrenilmesi. Bu da daha çok proje, etkinlik, atak demek…

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

İlk aklıma gelen hızlı konuşmam oldu. Hızlı konuşunca anlamadıkları zaman söylediklerimi tekrar etmek zorunda kalıyorum. Bu komik bir görüntüye yol açılabiliyor. Heyecanımla birlikte yüksek motivasyonumu karşı tarafa yansıttığım zaman bunu bir avantaja dönüştürebiliyorum. Yaptığım işleri ciddiye alıyorum. En ufak katkım beni heyecanlandırarak daha çok motive ediyor. Motivasyonum arttıkça heyecanım da artıyor. Bir etkinlik, bir  proje ya da bir kararda onun gerçekleşmesi için elimden gelenin fazlasını yaparım. Güler yüzlü ve tez canlı biriyim. Bu özelliklerinden anlayacağınız üzere hiperaktif bir insanım. İyi ya da kötü özelliklerimle beraber kendimi aradığım bu dönemde toplum gönüllülerinin bana katacakları kadar benim de ona katmak istediklerim var…

19 Comments
 1. tam da ihtiyacımız olan şeyler. özellikle kadınlar ve onların toplum içindeki yerine güzel değinmişsin. başarılar dostum 🙂

  • Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Benim gibi düşünen birilerinin olması bana güç veriyor. Sonuçta yklarda gönüllülerin düşüncelerini dile getirebilmek, onları temsil edebilmek için aday oluyorlar. Bu süreçte benim düşüncelerimi destekleyip bana katılan insanların olduğunu bilmek bana destek veriyor. 🙂

  • Burak Merhaba,
   Öncelikle sorun için teşekkür ederim. Evet, tıp okumak zor. Ama zorluğunun biraz abartıldığını düşünüyorum. Hatta bir çok bölüme göre avantajı var diyebilirim. Çünkü bizim okulda devam zorunluluğu yok. Bu yüzden sınavdan sınava okula gitmen yeterli oluyor 😀

  • Hande Merhaba 😊

   Videomda da bahsettiğim üzere bir insanı tanımak için hayallerinden başlamak gerektiğine inanıyorum.Hayallerimi oyuna benzeterek anlatmak daha akılda kalıcı ve hoş geliyor bana😊

   Kutu kutu pense oyununu hatırlıyooor musuun?😊 Oyun çok basitti.Herkesin el ele tutuştuğu ve halka oluşturduğu bir oyundu.😊 Ama güzel tarafı ise kazanan ve kaybeden yoktu.Herkes el ele tutuşup mutlu bir oyunun parçası olarak üzerine düşen görevi yerine getiriyordu. Bu zincirleme düzenle oluşan oyunda herkese eşit görev düşüyordu. Aslında bu basit bir toplum örneği değil mi ?

   Ben de böyle bir toplum düzeninin hayalini kuruyorum. El ele, yan yana, kol kola yaşadığımız bu hayatta sosyal düzene dair üzerimize düşen görevi yerine getirdiğimiz zaman. Herkes oyun bitip evine dönerken yüzlerinde kocaman gülücükler, ceplerinde güzel anılar taşımış olacaklar. Bu bilinçle yetişen çocuklar geleceğe bu bilinci aşılayıp taşıyacaklar. Bir oyunla başlayıp bütün hayatı, toplumu içerisinde bulabildik. Ama bunu neden uygulamaya koyamıyoruz ? Biz toplum gönüllüsü gençler taşın atına elimizi koyduğumuz için burdayız. Yan yana , el ele ve mutluyuz. Benim hayalim ise bunu toplumumuzun genel düzenine yansıtıp, kanayan yaralarımıza çözüm bulmak 😊😊

   Teşekkür ederim sorun için. Yine olursa cevaplamaktan mutluluk duyacağımı bilmeni isterimm 😊😊

 2. Hem tıp hem yk ? Soru işareti bıraktı ama enerjine güveniyorum, olamayacak hiç bir şey yoktur. Başarılar 🙂

  • Merhabaa Salim 😊

   Öncelikle buu süreçte elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.😊 Aday olurken beni de bu soru düşündürdü.Belki beni biraz zorlayacak ama bunların her ikisini de severek yapacağıma emin olabilirsin. Severek yaptığımız işlerin zorluğu bize zorluktan ziyade mutluluk ve heyecan vermez miiiii ? 😊

   Güzel temennilerin için çok teşekkür ediyorum.😊😊

  • Merhabalar Ayhaan,
   Vidyona başlarken bile farklılığını ortaya koymuşsun! Eminim çok çok güzel işler de yapacaksın. Başarılaaaarrrr.

 3. Selamlar Ayhan, enerjin forma ve videona yansımış burdan bakınca harika gözüküyosun💞 Sen oraya yıldızlamamışsın ama ben burda anlatmadan geçemeyeceğim aynı örgütlenmede olduğumuz için projelerde olsun toplantılarda olsun senin motivasyonundan, enerjinden ve umudundan beslendiğim çok çok fazla alan oldu. Sen bunları belki farkettin belki farketmedin belki de sana bunu daha önce hiç söylemedim ama bunu içimde defalarca tekrarladım. Süreç umarım hepimiz için güzel sonuçlanır sana bol bol şans ve öpücüklerrr❤

  • Selamlar Gizem😊

   Cümlelerin beni gerçekten acayiip mutlu etti! Mutluluktan buraya yazacak kelimeler, cümleler bulamıyorum. Kelimelerle bir çok şey eksik kalıyor. Çok teşekkürr edeeeerimmmm💕💕

 4. Merhabaa Ayhan;
  Vİdeon ve formun çok güzel olmuş.😊 Seni tanıyan birisi olarak biliyorum ki bu heyecanı ve motivasyonu hiç bir zaman düşürmüyorsun.😊 Seninle birlikte çalışmanın aynı ekipte bulunmanın güzel yanlarından en önemlisi bu galiba sürekli enerjik ve mutlusun. Bu yklık süreci için isteğini yakından gören birisi olarak sana bool sans diliyorumm 😊😊 Yolun açık olsuuunn 😊😊😊

  • Selamlar Rubaap😊

   Güzel düşüncelerin ve desteğin için teşekkür ederim. Seninle aynı ekipte bulunmak çok güzeldi. Bu yklık sürecinde desteğin olmasa sanırım buralara kadar gelmemde çok büyük emeği var. Her şey için çok teşekkür ederim.

   Kendine iyi bak sayın mutant 😊

 5. Merhaba Ayhan, seni daha bu yıl tanısamda o sıcaklığını ve sorumluluk sahibi oluşunu gördüm. Bu işi layığıyla yerine getirebilecek insanlardan birisin. Umarım olur başarılar 😏😏

 6. Selam ayhann,
  Kendini çok güzel ifade etmişsin. Hem sorumluluk sahibi, hem samimi hem de enerji dolu bir insansın. Tıp okuyanların asosyal olabileceğini düşünürken sen bu önyargılarımı yıktın. Toplantılarda, bulunduğun projelerde, ya da normal şartlarda herkese yardımcı olmaya çalışıyorsun ve düşüncelerin bizim için çok ama çokkk değerli. Bu süreçte başarılar diliyorum sana kocamann, kalbimiz hepp seninleee❤❤❤❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir