Atakan Gedük

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme Kütahya Toplum Gönüllüleri
 Eğitim Durumu Öğrenci

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Üniversitemin ilk yılını şehre, üniversiteye alışmakla geçirdim. Arkama dönüp baktığımda 1 senemi kaybettiğimi, gençliğimin verdiği enerjiyi bir faydaya dönüştüremediğimi anladım. Öncesinde barınakta yaşayan hayvanlar için bir grup arkadaş proje yapmıştık. Gönüllülüğü ufakta olsa tatmıştım. Ve bunu sürekli bir halde yapıp daha iyi işler yapıp, gönüllülüğü tam anlamıyla yaşamak istiyordum. Google arama motoruna gönüllülük yazdım ve arattım. Bir kaç sivil toplum kuruluşu çıktı karşıma, bir kaçının sitesine girdim ve inceledim. Tog vakfının sitesinde bize katıl kısmını doldurdum, bir kaç gün içerisinde mailime geri dönüş sağlandı. Şehrimde toplum gönüllüleri varmış, Facebook grubuna katıldım ve sonradan ilk toplantıma gittim, o gün bugündür toplum gönüllüleri vakfında gönüllülük yapıyorum.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

İlk gönüllülük projem renkli fırçalardı, Kütahya’da bir köy okulunun içini ve dışını boyadık. Bir sınıfa parke döşedik ve içini boyadık. Okulun içerisindeki kömürlüğü anasınıfı ve drama salonuna çevirdik. Sonrasında huzur evi ve sevgi evi projelerinde yer aldım. 2 ortaokulla birlikte gerçekleştirdiğimiz ağaçlandırma projesinde yer aldım, ortaokul öğrencileriyle birlikte yaklaşık 80 fidan diktik. Gülen yüzler projesinde yer aldım. Anasınıfı öğrencileriyle birlikte, hastanede belirli süre tedavi amaçlı yatan aynı yaştaki arkadaşları için maskeler yaptık ve hastane ziyaretinde çocuklara maskeleri verdik ve moral desteği sağlamaya çalıştık. Kütahya TOG Tanıtım filmi projesinde yer aldım. Antalya Runatolia Maratonu gönüllülük koşusuna katılıp, bağış topladım. 27.TOG Gençlik Konseyi’ne katılım sağladım Oyun Sokakta adlı projeye katılım sağladım, unutulmuş sokak oyunlarını ilköğretim öğrencileriyle oynayarak onlara öğretmeye ve hatırlatmaya çalıştık. Akbank Şehrin İyi Hali projesinde gönüllü olarak yer aldım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Medya ve iletişim sorumlusu olarak gönüllülük yaptım, üniversite topluluğunda da yönetim kurulu başkanlığı yapmaktayım.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Gençliğin gücünü anladığım bir noktayı anlatmak istiyorum. Kendi yerelimizde projeler gerçekleştiriyoruz, yerelimizin ihtiyaçlarına gönüllü olarak çaba gösteriyoruz. Fakat sadece dar açıdan baktığımızı anladım. Sadece yerelimizle bitecek bir iş değildi gönüllülük ve mutluluğun çoğalması. Ülke ve dünyayı da kapsamalı. Farklı bir şehirden yardım istendiğini gördük, doğudan bir çağrı geldi. İlköğretim çocuklarının bot ve monta ihtiyacı olduğu konusunda. Kendi yerelimizde bir kaç gün yorulmadan, yılmadan azmettik kaynak topladık. Ve kargoladık kaynağımızı. Gönderdiğimiz yerden bir sürü teşekkürler ve gülücükler geldi, kilometrelerce uzaktan birçok yüreği ısıttığımızı anladık. Sanırım hayatımda en çok o an mutlu oldum. Gençliğin isteyince başarabileceğini, gücünün sınırlandırılmayacağını anladım.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

TEGV’de Ateşböceği Eğitim Tırı’nda gönüllü eğitmenlik ve

Habitat Derneği’nde Sosyal Medya ve Okuryazarlığı eğitmenliği yapmaktayım.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

STKlar toplumun isteklerini, devletlerin yönetimlerine iletmekte çok önemli bir yere sahip. Böylelikle yönetimin görmediği bazı unsurlar açığa çıkmakta. STKlar toplumun demokratik, çoğulcu ve katılmcı olmasını sağlamaya çalışmakta ve enerjiyi aktif tutmakta.  Çok türlü yapıya sahip olmasıyla toplumdaki her kesimi bir araya getirerek, ayrıma karşı tutum sağlamaktadır.İnsanların birbirlerine saygı duymasını ve dayanışmanın anlamını, önemini belirtmekte. Ve tüm bunlarla birlikte demokratikleşmeye katkı sağlamaktadır.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Türkiye’nin değişimi 3 aşamanın gelişmesiyle oluşmakta bence, 1.si geleceğin gençleri ve ışığı olacak çocuklar 2.si enerjisini faydaya dönüştürebilecek gençler, 3.sü ise yeni nesli yetiştiren yetişkinlerdir. Asıl sorumuza gelirsek Tog’un etkisi ise aşamaların hepsine dokunmakla olmakta aslında. Gençliği, çocukları yani yaşamın odak noktalarını hedef alan projelerle, sağlıklı bir temel oluşturmaya çalışmakta. Sahip olduğu ilkeleriyle, gelişmiş bir sistemin, sistemle birlikte aslında insanın doğasının toplum içerisindeki işleyişinin nasıl olması gerektiğini toplumun her kesimine benimsetmekte. TOG sadece eleştirmek için değil gerçekten bir şeyleri değiştirmek adına, değişimi oluşturmak istediği kesimi de değişimin içine katarak ve rol oynamasını sağlayarak daha faydalı bir süreç izlemekte. Böylelikle kötü ve zararlı kavramların insanın içerisinden deneyim ve bilgiyle uzaklaşmasıyla, toplumdaki pürüzler kalkmakla birlikte daha aydınlık bir şehir, şehirle birlikte ülke, ülkeyle birlikte bir dünya oluşacak. Türkiye’nin kırılması ve gelişmesi gereken bazı yapıları bu sayede değişecektir.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Aslında TOG’un da yapmaya çalıştığı nokta gençlerinde bir sözü olduğu, ve toplumdaki enerjinin büyük bir bölümünü oluşturan gençlerin gelişimine katkı sağlayarak toplumun her alanına etki sağlamakta. İşe temelden yani gençlerden başlayarak demokratikleşmeye önemli bir katkısı olmakta.

Ve bence değilde, zaten şuan izlediği rol gayet yerinde ve gün geçtikçe güçlenen bir yapıya dönüşüyor.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Tog vakfı benim için bir aile. Eğitimler ve atölyelerle gelişimimi sağlamama yardım etti. Ulusal projeler vesilesiyle beni bir bakıma üniversiteye gönderdi. Beni geliştiren aileme katkı sağlamak ve bana kazandırdığı her şeyi, üstüne katarak aileme yön vermek istiyorum. Bilgi ve deneyimlerimi, kazanımlar edinerek gönül verdiğim vakfın yararı için kullanmak istiyorum. YK bir bakıma sahanın sesi, fakat şöyle bir yapılanmaya baktığımda sahalar parçalandığında örgütlenmeler, örgütlenmeler küçüldüğünde ise gönüllüler çıkıyor karşımıza. Bir sahada birden fazla örgütlenme bulunmakta evet, ama sahanın sesi dediğimizde tam anlamıyla yk’lar sahanın sesi olamıyorlar bence, sahada tam anlamıyla gönüllünün sesi olamıyor. Seste  eğer bir sıkıntı var ise en temele inip halletmemiz gerekiyor veya bir şeyleri en geniş açıdan görmek istiyorsak temeli oluşturan yapı taşları yani gönüllülerin nabzını da tutmamız gerekiyor. En önemli nokta olan genç bakışın birkaç kişiden oluşturulması değil de, sistematik bir şekilde tüm gönüllülerin oluşturmasını sağlayarak daha fazla fayda oluşturmamızı hedefliyorum. Bu hedefe de kendi deneyimlerimi ve kişisel becerilerimi katarak ulaşmayı amaçlamaktayım. Hem bu şekilde ilerideki Yk aday adayı süreçlerine bir katkı sağlanacağına inanıyorum ve YK’da bu şekilde gençliğin enerjisini en iyi ve en sağlıklı şekilde yansıtabileceğime inanıyorum. Bu alanda çalışmalar yapmak istiyor ve YK çalışmalarını en iyi şekilde sahaya aktarmayı hedefliyorum. Hedefim, hepimizin bir olduğu vakıfta gerçekten o birliği hissettirmek ve eşitliğin, birliğin olağan varlığının bir fayda yarattığını gösterebilmektir. Bunlarla birlikte saha ve yk arasındaki iletişimi daha da güçlendirmeyi hedefliyorum. Bu güçlenmeyle birlikte ortaya faydalar doğacağına inanıyorum.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Vakıfa bağlı bulunan örgütlenmelerin, kendi kendine işleyişlerini sağlayabileceği, gençlerin kendi kendini eğitebildiği bir sistemde görmek istiyorum. Birilerinin bir şeyleri onlara demesine gerek kalmadan yapmalarını, ve 5 yıl sonra vakfın hedeflerine çok yaklaşmış olmasını görmek isterim.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Örgütlenmelerde bulunan gönüllüler, ulusal veya bölgesel bir projeye katılmadan vakfı tam olarak benimseyemiyorlar, onlara farklı bir pencereden bakıyormuş gibi geliyor fikrimce, bu tür projelere katılmadan bunu sağlayacak şeylerin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. YK adaylığında sürecin seçim değil, sıralama olduğunu bunun ciddiyetinin ve öneminin örgütlenmelere ve tüm gönüllülere vurgulanması gerektiğini düşünmekteyim. Tüm eğitimler, pozitif ayrımcılık, gençlerin enerjisini dinamik tutan ulusal projeler, Tog’da uygulanan hiyerarşiden uzak demokratik sistem, örgütlenmelerin yaptığı ve katıldığı projelerde birbirlerinden birer parça bulmasını sağlayan aile yapısı değişmeden kalmalı.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

Tüm ilkeler ayrı başarılı ama daha fazla benimsenmesi gerekiyor. Benimsenmesi için her örgütlenmede bulunan, her gönüllünün bu konuda çalışmalar yapması sağlanmalı. Örnek verecek olursam farkındalıklara saygı ilkesi için gençlerin farkındalıklarla daha çok bir araya gelmesiyle, yani birlikte daha çok proje yapmasıyla sağlanacağına ve bunun daha çok ulusal projelerde gerçekleştiğine inanıyorum. Bir şeyin en iyi şekilde benimsenmesi için o şeyin yaşanarak ve hissedilerek yapılması gerektiğini düşünüyorum.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

İnsanları koordine edebilen, sağlıklı iletişim kurabilen yani iletişim becerisi güçlü biriyim. Olaylar sırasında soğuk kanlı davranıp, hareket edebilmekteyim. Yaptığım işleri kalpten yapmaya çalışıp, inandığım şeyler uğruna yılmadan çaba gösteririm. Olumsuz olarak geveze biriyim.

8 Comments
    • Çok teşekkür ederim, tüm aday adayları arkadaşlarımızla birlikte elimizden geleni yapacağız 🌹

    • Hayalim, mutluluk çevresinde şekillendirdiğim şeylerdir. Beni mutlu eden ne varsa, bunların uğruna, hayalden ziyade gerçek olabilmesi için çabalarım hayat denen yolculukta. Ve bir ekmeği bölüp ellerimle güvercinlere yedirir gibi, mutluluğu da paylaşıp gülen yüzlerin, sıcacık kalplerin oluşması için çabalarım. Picasso’nun ”Hayal edebildiğiniz her şey gerçektir.” sözü gibi, mutluluk gibi, gerçeklerden ilham alıyorum bende.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir