Abdurrahman Asan

fb

 Cinsiyet  Erkek
 Örgütlenme

Dokuz Eylül Üniversitesi Toplum Gönülleri Vakfı örgütlenmesi

 Eğitim Durumu  Öğrenci

 

1- Toplum gönüllüleri Vakfı Deneyimi

1.1.TOG ile tanışma hikayeni paylaşır mısın ?

Bi proje vardı onda çalışacaktık. Orda Tog da bulunan bir arkadaş tog’u anlattı bana. Bende benim aradığım olay olduğunu anladım ve burdayım.

1.2.TOG içerisinde yer aldığın etkinlik / faaliyetlerden bahseder misin ? (Yerel, Ulusal, Uluslararası)

Nasip olmadı. Sadece bizim yaptığımız atak niteliğinde bir etkinlik duzuenledik ona katıldım.

1.3.Eğer varsa, TOG içerisinde aldığın sorumlulukları yazar mısın ?

Bizim örgütlenmede motivasyon eş sorumlusuyum.

1.4.Toplum Gönüllüsü olarak başına gelen ve paylaşmak istediğin ilginç bir hikaye var mı ?

Biz Bir Kuş Olsam diye bir proje yapıyoruz. Kadın cezaevinde anneleri ile kalan çocuklarla atölyeler yapıyoruz. Orda 3-4 yaşlarında yeni gelen bir çocuk vardı gelip bana sarılıp abi ben seni çok sevdim benim abime benziyorsun demişti. En ilginç ve en anlamlı hikayem oldu tog’da.

2. Sivil Alan Deneyimi

2.1 Varsa, farklı sivil toplum kuruluşlarındaki deneyimlerini paylaşır mısın?

Tog benim için ilk.

 2.2.Dünya’da ve Türkiye’de sivil toplumun rolüne dair düşüncelerinden bahseder misin ?

Sivil toplum örgütlenmeleri günümüz dünyasında olması zorunlu kuruluşlardır. Hem sosyal devlet anlayışı hem hukuk devlet anlayışı hemde demokratik toplum gereksinimleri arasında birinci sırada. Devletin ve bireyin yetersiz kaldığı yerlerde sivil toplum kuruluşları bu eksikliği gideren oluşumlardır. Ayrıca uğranılan hak kayıpları da sivil toplum kuruluşları tarafından bertaraf edilmektedir.

2.3.TOG’un Türkiye’nin değişimindeki rolü sence ne olmalıdır ?

Tog bence hem bir öğretmen hemde bir uygulayıcı olmalı. İnsanlara insan hakları, demokrasiyi ve diğer değerleri anlatmalı ve uygulamalı. Yani rol model olmalı.

2.4.TOG’un Türkiye’de sivil toplumdaki rolü sence ne olmalıdır ?

Bence tog tabana inmeli. Aslında iniyor ama daha çok inmeli. Demokrasiyi insan haklarını ve diğer değerleri daha fazla ses getirmeli. Bu değerler için daha çok çalışmalı.

3.Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ilgili düşüncelerin…

3.1.Yönetim Kurulu üyesi olmak istiyorsun, nedenlerini paylaşır mısın ?

Tog’un karar alma aşamasında yer almak istiyorum. Çünkü tog ile bir şeyler değiştirebilecegime inanıyorum. Bu ülke için bir şeyler yapmak istiyorum. Eğer seçilirsem bir şeyler yapmak daha kolay olur.

3.2.Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı 5 yıl sonra nerede görmek istiyorsun ?

Ülkenin her yerinde ve her kesiminde insanların tog’u tanımalarını isterim. Çünkü gerçekten iyi bir şey yapıyoruz ve insanlar bunu bildiği sürece daha çok iş başarırız. Daha çok yüreğe dokunuruz. Daha çok yara sararız.

3.3.TOG’da nelerin değişmesinin gerektiğini düşünüyorsun ve neler olduğu gibi değişmeden kalmalı?

Bence ilkelerini hiç degistirmemeli ve ilkelere bağlılığını. Pozitif ayrımcılığı ise amacına uygun bir şekilde uygulamalı ve yanlış uygulamaları değiştirmeli.

3.4.TOG’un ilkeleri ile ilgili düşüncelerin neler?  İlkelerin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına dair önerilerini paylaşır mısın ? 

İlkeler demokratik toplum gereksinimleri için yeterli ölçüde.

4.Kendine Dair…

Kendini olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatır mısın?

Uyumlu biriyim. Insan haklarına gönül bağlamış ve insan haklarını geliştirmesi taraftarıyım. Olumsuz yönlerim ise bir çok konuşuyorum iki haksızlık olduğunu düşündüğüm olaylarda erken parliyorum( parlamaktan kasıt şu hemen tartışma ortamı yaratıyoruz).

3 Comments
  1. Ben en büyük hayalim pozitif ayrımcılığa gerek kalmayan bir geleceğin olması. Hayatın her alanında her bireyin hür ve eşit olmasıdır. Bir insanın cinsiyetine, etnik kökenine, inanç değerine, siyasi görüşüne bakılmaksızın bir ayrımcılığa tabi tutulmadan yaşanacak bir dunya’dır benim hayalim. Ki bu hayalimi gerçekleştirmek için uğraşıyorum…

  2. Merhaba Abdurrahman. Pozitif ayrımcılık ile ilgili yanlış uygulamalar değiştirilmeli demişsin, bunu biraz açabilir misin?
    Bir de sence YK’da olmadığında gerçekten daha mı zor bir şeyleri değiştirmek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir