2017-2018 YK Üyelerine Soralım

 

(Bu Yazıyı; sahadan gelen yönetim kurulu üyeleri hazırladılar. )

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI YÖNETİM KURULU NEDİR?

TOG Vakfı Yönetim Kurulu mekanizması, vakfın tüm birimleri ile beraber; vizyon-misyon ve değerleri üzerinden stratejik planlamasının yapıldığı, maddi kaynakları ile kalkınma planlarını değerlendirmek ve ortak bir karara varmak için her ay rutin toplantılarla kendini güncellediği bir yapıdır. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın yönetimsel süreçlerinde etkin bir biçimde yer alan bireylerin kurumsal statüsüdür.

 

YÖNETİM KURULUNDA KİMLER VAR, MEKANİZMA NASIL İŞLİYOR?

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı diğer STK’lardan ayıran en temel özelliklerden birisi de yönetim kurulunda gençlerin de yer almasıdır. Vakıf, 2 eşbaşkan, 10 yetişkin gönüllü ve 8 sahadan sıralanan genç yönetim kurulu üyesinden oluşuyor. 18 YK üyesinin 9’u asil, 9’u yedek olarak kurulda yer alırken, söz konusu bu 18 YK üyesinin 8’i, 4 asil ve 4 yedek olmak üzere sahadan geliyor. Yönetim kurulu her ayın 4. Cumartesi toplanırken, bu toplantıların moderatörlüğünü TOG Vakfı genel müdürü sağlar. Ayrıca bu toplantılarda organizasyonel işlerle ilgili kafaya takılan soru işaretlerini de ortadan kaldırmak için ofis ekibinde bulunan her departmanın yöneticisi de toplantıda yer alır. Bununla beraber TOG Yönetim Kurulu toplantıları, herkese açık ve katılmak isteyenler katılım gösterebilir. Aynı zamanda toplantı sırasında da fikirlerini de sunabilir.

NEDEN SAHADA YK SIRALAMASI YAPILIYOR?

Gençlerin öncülüğünde toplumsal barışı hedefleyen ve gençlik çalışmaları yürüten TOG, “Madem ana karakterimiz gençler, öyleyse saha kendi arasında gerçekleştirdiği demokratik sıralama süreci ile 8 genç yönetim kurulu üyesini sıralasın” düşüncesi ile, gençlerle beraber vakfın yönetimsel anlamda işleyişinde kendisini vareden gençlerin de söz sahibi olmasını istiyor. Gençler bireysel olarak dahil oldukları bu alanda TOG örgütlenmelerinin oluşturduğu sıralama ile yönetim kurulunda yer alıyor. Kısacası gençler olarak yönetim kurulundayız, çünkü burası bizim vakfımız 🙂

SAHADA SIRALAMA SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Her yıl Aralık ayında TOG sahasında gönüllülük yapan gençlere yönetim kurulu aday adaylığı çağrısı yapılıyor. Bu mekanizmada yer almak isteyen gönüllüler, hazırlanan formu doldurup sürece dahil oluyor. Çağrı sonlandıktan sonra daha önceden belirlenen kriterlere uygun olan adaylar formdan sonra kendilerini anlatabilecekleri video çekimlerini tamamlıyor. Hemen ardından örgütlenmeler kendi sıralamalarını yapıyor ve tüm puanlar ilk 8’i belirliyor. İlk sekiz, TOG Gençlik Konseyi’nin ilk günü açıklanıyor. Süreç  tamamen bireysel katılım ve demokratik bir şekilde yürütülüyor.

 SIRALAMA YAPARKEN ÖRGÜTLENMELER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Her örgütlenmenin kendi yöntemleri vardır elbette. Ancak sıralamayı yapacak olan saha aday adaylarının formlarını ve videolarını muhakkak izleyip okumalılar. Rekabetten ve tamamen fırsat eşitsizliğinden uzak,  değerlerimize  zarar gelmeyecek şekilde örgütlenmelerin sıralama yapmaları beklenir.  Hali hazırda Aday Adaylarını tanımak ve onlar hakkında bilgi edinmek için doldurulan formlar ve çekilen videolar var. Örgütlenmelerin de sıralama yaparlarken video ve formu göz önünde bulundurmaları işlerini kolaylaştıracaktır. Form ve videolar tog.konsey.net sayfasında yayında olacaktır süreç boyunca.

 

SIRALAMADAN SONRA ADAY ADAYLARINI NASIL BİR SÜREÇ BEKLİYOR?

Sahanın oyları ile gerçekleşen sıralamadan sonra tamamen yasal mevzuat gerekliliği olarak, sıralamanın her yıl bir defa gerçekleştirilen mütevelli heyet toplantısında onaylanması gerekiyor. Bu konuda genellikle mütevelli heyeti, sahanın seçimine saygı göstererek sıralamayı olduğu gibi, mevcut haliyle kabul ediyor ve sıralamanın ilk 4 sırasında yer alan üyeler aynı zamanda imza yetkisine de sahip olan asil üye olarak, -ama buradaki asil ve yedek ayrımı hiyerarşik değil, tamamen yasal zorunluluklardan doğan kağıt üzerindeki bir ayrım- sonraki 4 sırada yer alan üyeler de yedek üye olarak yönetim kurulunda yer alıyor.

SAHADAN GELEN GENÇLER NELER YAPABİLİR?

Yetişkin yönetim kurulu üyeleri ile aralarında hiç bir fark yoktur. Gündem önerisinde bulunmak, bütçeye ve stratejiye yorum getirmek gibi tüm yetkileri vardır. Bunun yanında kendileri de çalışmalar yapıp yönetim kuruluna sunup vakfın işleyişine yön vermek konusunda söz sahibi olabilirler. Departmanlar ile birlikte oluşturulan çalışma komitelerine dahil olup, spesifik olarak odak noktaları belirleyip o komitelerle çalışabilirler. Örneğin, burs komitesinde olup sahadan gelen gönüllü bir bakış açısı ile burs sürecine destek verebilirler. Ya da kaynak geliştirme ve iletişim departmanı ile kaynak arttırma gibi konularda çalışmalar yürütebilirler.

GENÇ YKLAR SAHAYA NE KAZANDIRIYOR? NE KAZANDIRMIYOR ?

Sahadan gelen gönüllü genç yönetim kurulu üyeleri, saha ve yönetim kurulu arasındaki en sağlam bağı oluşturuyorlar (vakfın yönetimsel süreçlerine saha bakış açısını getirebilmek noktasında). Alınan kararların yapılan çalışmaların sahadaki etkisini konuşup gerekli aktarımları yaparlar. Operasyonel işlere direkt olarak etki etmez, ancak ilgili departmanlara gerekli olan noktalarda destek verebilirler. Örneğin yönetim kurulu proje üretme yeri olmamakla birlikte, sahadaki operasyonel nitelikteki konuları tartışmaktan ziyade, yönetimsel süreçlere destek olurlar.

İYİ DİLEKLER 🙂

Toplumsal barışa giden bu yolda, yaşanan kötü günlere rağmen sağlam adımlar atmak ve inandığımız değerlere sahip çıkarak hedefimizden vazgeçmemek adına 2018-2019 döneminde Genç Yönetim Kurulu Aday Adayı sıralamasında yer alan tüm arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyoruz. Unutmadan, bu bir ‘seçim’ süreci değil, ‘sıralama’ sürecidir. Kazanmak veya kaybetmek gibi bir algıya mahal vermeden katkısı bol olan bir süreç heyecanının varolmasını temenni ediyoruz.

Sevgilerle, 2017-2018 Sahadan Gelen Genç Yönetim Kurulu Üyeleri.

Aslı Tutku Uygur, Aslıhan Dinçer, Betül Demir, Büşra Acar, Duygu İpekçi, Barış Aşa, Ethem Kelmendi, Sezai Tursun, Velat Şeker, 


Sormak istediğiniz soruları aşağıya yorum olarak girebilirsiniz.

Adaylıkla ilgili diğer her türlü sorunuzu ykaday@tog.org.tr adresine mail atarak sorabilirsiniz.